Доживејте оргазам со целото тело

2 август, 20110
sex7

Сакате да почувствувате оргазам по целото тело и не само во делот на гениталиите. Се прашувате како? Еве го одговорот.

На кои делови од телото да се фокусирате за време на сексот?

За многу луѓе, гениталиите се фокус на возбудување како и фокус за оргазам. Надразнување чувствуваме само таму каде што сме стимулирани и на тие делови од телото на кои се посветуваме за време на сексот. За многу луѓе тоа се само гениталиите.

Причината зошто е така е бидејќи луѓето за време на секс се фокусирани да постигнат оргазам и на чувствата кои се одвиваат во гениталиите. Со ваквиот начин на фокусирање, сите свои сетила ги насочуваме кон еден  мал дел од телото. Во гениталниот оргазам учествува целото тело кое се предава на грчење, иако се обидуваме да го задржиме чувството само на гениталната област. Генерално, таквиот пристап не е лош, може да доведе до добар и силен генитален оргазам и задоволување на потребите. Од друга страна, го ограничува чувството во другите делови од телото.

Пренесете ја сензацијата на целото тело

Тоа можете да го направите така да за време на возбуда и секс, вниманието да го посветите на целото тело и сите ерогени зони, не само на гениталиите.

За време на предиграта, со партнерот галете се и масирајте се по целото тело, при тоа употребувајте некое пријатно масло за масажа. Не бидете фокусирани само на работите што се случуваат кај гениталиите и околу нив, туку на цело тело и возбудата која се случува по целото тело.

На сето тоа ќе допринесе и длабокото дишење, пред самата пенетрација вагината ќе биде влажна, а кај него многу тешко ќе дојде до прерана ејакулација. Многу луѓе кои ја практикуваат оваа техника велат дека на овој начин го чувствуваат оргазмот по целото тело, што се манифестира како треперење, пријатни вибрации и чувство на задоволство кое струи од глава до пети.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi