Еве зашто никој не треба да јаде на работа

28 август, 20110
screen-eating_101216-02

Неодамна, американско истражување откри дека 27% од вработените, редовно појадуваат на работното место, 62% ручаат, додека половина од нив јадат различни грицки пред компјутер.

Како што пренесуваат американските медиуми, оваа лоша навика ја практикуваат повеќе жените кои се ранливи од мажите и кои имаат повеќе задачи.

Истражувачите предупредуваат дека на работното место има 400 пати повеќе инфекции од ВЦ шољата. 64% од вработените признаваат дека го чистат својот компјутер еднаш месечно па дури и поретко, што не е случај со тоалетот кој е далеку повеќе редовно дезинфициран.

“Инфекции како што се салмонеа и ешерихија коли пленат вашето работно место”, предупредува Tobi Smitson. Неговиот совет е дека пред секој оброк треба да се мијат рацете, а потоа добро да се исчисти работното место а посебен акцент да се стави на глувчето и тастатурата.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma