Евровизија и првата полуфинална вечер

11 мај, 20110
eurovision-song-contest-2011

Од деветнаесте земји кои се претставија на првата полуфинална вечер во Дизелдорф, на овогодинешниот избор за најдобра песна во Европа, се квалификуваа 10 кои ќе настапат во финалето, кое ќе се одржи  на 14 мај.

Победниците на првата полуфинална вечер се:

  1. Србија – Nina со песната Čaroban, на финалето ќе настапи со реден број 24
  2. Литванија – Evelina Sašenko со песната C’est Ma Vie, реден број 4
  3. Грција – Loucas Yiorkas feat. Stereo Mike со песната Watch My Dance, реден број 9
  4. Азербејџан – Ell/Nikki со песната Running Scared, реден број 19
  5. Грузија – Eldrine со песната One More Day, реден број 25
  6. Швајцарија – Anna Rossinelli со песната In Love For A While, реден број 13
  7. Унгарија – Kati Wolf со песната What About My Dreams?, реден број 5
  8. Финска – Paradise Oskar со песната Da Da Dam, реден број 1
  9. Русија – Alexej Vorobjov со песната Get Yo, реден број 10
  10. Исланд – Sjonni’s Friends со песната Coming Home, реден број 21

Можете да ги проследите песните од првите 10 кои се квалификуваа во финалето.

Втората полуфинална вечер ќе се одржи на 12 мај, каде ќе настапува и нашиот претставник, Влатко Илиевски, со реден број 11.

http://www.youtube.com/watch?v=I8A0d2qpfjg

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort - Korsan taksi -

https://finandearth.com/