Лејди Антибелум со најмногу награди на Греми оваа година

14 февруари, 20110
gaga-egg-2

Вчера вечер се оддржа манифестацијата Греми, на која како најголем победник е контраверзната Лејди Гага, а најголем губитник Еминем. Лејди Антибелум имаше шест номинации, а освои 5 награди и тоа, вклучувајќи ги и оние за песна на годината, и сингл на годината.

Лејди Гага ги зема наградите за најдобар поп албум и наградата за најдобра женска вокална поп изведба, за песната “Bad romance”.

Еминем кој имаше десет номинации дома си отиде со награда за најдобар рап албум и најдобра рап соло изведба.

Како најдобар дебитант беше прогласена Есперанса Спелдинг, иако во таа категорија беше номиниран и Џастин Бибер. Наградата за најдобра машка вокална поп изведба ја зема Бруно Марс.

Најдобар рок албум беше прогласен албумот на “The Resistance” на Muse. Најдобар RNB албум Wake up, на Џон Леџенд и The Roots.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi