Google го купи PittPatt

25 јули, 20110
googlepitt

Pittsburgh Pattern Recognition, компанијата која развива технологија на препознавање на лице на видео снимките или фотографии, од сега е во сопственост  на Google.

Проектот кој започна во почетокот на деведесетите години, од 2004 година се развива во рамките во PittPatt тимот, а превземањето од страна на Google според наводите на оваа компанијам природен тек, бидејќи нивната технологија сега ќе биде донесена до поширока публика.

Примената на оваа технологија може да се стави во многуте сервиси на Google, пред се на YouTubeu, Picasа, односно сервисот за фотографии, како што во иднина ќе се вика, а од двете компании се уште не наведуваат официјални коментари за купувањето.

Износот кој го добила компанијата, PittPatt, се уште не е познат.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit