Category: интернет

profimedia-0494651848-660x450-1.jpg
Популарната апликација за разговор сега овозможува пораките да се препраќаат до најмногу пет лица или групи, велат од Фејсбук. Facebook воведе ограничување на бројот на проследени пораки во Messenger. За да се забави ширењето на дезинформации, секој корисник е ограничен на препраќање на една порака до максимум пет лица или групи одеднаш, пренесува MakeUseOf. Во […]

3728731-thedivision-1280x720.jpeg
Ubisoft е познат по својата дарежливост, но најмногу по своите бесплатни гејмерски викенди. Овој пат споделуваат нешто поразлично, а тоа е пост-апокалиптичниот наслов The Division, кој може да се симне бесплатно до 8 септември во 10 часот, по што видео играта останува засекогаш во ваша сопственост. Тоа е наслов од 2016 година, кој ги става […]

3350568715f46757683736678028153_wide-e1598535407300.jpg
Во несекојдневно и донекаде погубно откритие, се покажа дека скоро целата шкотска верзија на Википедија, која содржи повеќе од 57.000 статии, ја напишал, уредувал или надгледувал некој што очигледно немал идеја за јазикот на кој се пишува. Овој корисник не само што е плоден соработник, тој е администратор на sco.wikipedia.org и создава, менува или насочува […]

naslovna-5.jpg
Поранешните корисници на непостојаната социјална мрежа Google+ може да добијат неочекувана компензација, како резултат на протекувањето на податоците од нејзината база на податоци. Одредени корисници на платформата, кои беа активни од 2011 до 2019 година, неодамна започнаа да примаат е-пошта со објавување на исплата на компензација во висина од 7,5 милиони долари, во име на […]

-e1596636491720.jpg
Истражувањето го спровела компанијата Privacy Affairs, анализирајќи стотина огласи на дарк веб, место на кое хакерите рутински разменуваат украдени податоци. На таа основа тие успеале да ја откријат просечната цена на различни видови украдени лозинки. Украден Фејсбук профил чини во просек околу 74, 5 долари, додека Инстаграм профилот вреди нешто помалку- 55,45 долари. За Твитер […]

-100.jpg
Скоро половина од сметките на Твитер кои објавуваат твитови за пандемијата на корона вирус во последните неколку месеци се многу веројатно ботови, е резултат на истражувањето спроведено од американски научници од универзитетот Карнеги Мелон во Питсбург. Истражувачите анализирале повеќе од 200 милиони твитови, објавени од почетокот на годината, во кои се споменувал вирусот, и откриле […]

Naslovna-272.jpg
Facebook воведе нова опција која им овозможува на корисниците да создадат свој аватар. Аватарите можат да бидат дизајнирани да изгледаат исто како нас и потоа можат да се користат како налепници на Фејсбук во коментари или на Messenger. Аватарот е замислен како дигитален карактер со кој корисниците можат да ги искажат своите емоции и расположенија. […]

Naslovna-207.jpg
Иако мерките за заштита на коронавирусот се олесни, патеката што пандемијата ја остави на светската економија ќе трае долго. Бројни работни места се привремено или трајно затворени, многумина ги загубија своите работни места, а голем број луѓе ги намалија платите. Инстаграм го следи развојот на ситуацијата уште од почетокот на пандемијата, а деновиве ја претстави […]

Naslovna-187.jpg
Ракутен Вибер, една од најголемите апликации во светот за бесплатна и безбедна комуникација, најави дека наскоро ќе овозможи можност за видео повици за групи до 20 лица, со неограничено времетраење. Влечен од огромниот успех на своите групни аудио повици, Вибер одлучи да додаде видео на новите опции и со тоа да одговори на растечката потреба […]

Naslovna-123.jpg
Многу корисници на Фејсбук кои објавуваат фотографии на своите профили секој ден, веројатно веќе објавиле стотици или илјадници слики на нив низ годините. Обично, меѓу нив има многу мемиња и смешни слики, но и многу спомени од летни одмори и важни настани, кои дефинитивно би сакале да ги чувате трајно, во случај, од која било […]

Naslovna-95.jpg
Компанијата Фејсбук ја отстрани мрежата на лажни сметки преку кои се ширеа дезинформации и лажни вести од Иран, Русија и САД, пренесува Би-Би-Си. За кршење на политиката на Фејсбук за забрана на координирано неавтентично однесување, Фејсбук ги затвори сметките на американска корисничка мрежа што шири лажни вести за „теоријата на заговор и длабоката состојба што […]

e69e956fc194a1c49372e720da1cbff4cc977696_6d98a7c46a5ce2d2ea0bac239fd3a2624d68e003_articlemain.jpg
Колку несоодветната употреба на дигиталната технологија ги менува нашите мозочни функции е едно од клучните прашања денес, предупредува група британски, австралиски и американски научници од Оксфорд, Кингс колеџот, Манчестер, Западен Сиднеј и Харвард … Нивното заедничко истражување покажа дека колку почесто користиме Интернет, толку повеќе се расипува нашето внимание. Ова ја намалува способноста на мозокот […]

children-addicted-to-computer-games_1.jpg
Пандемијата на коронавирус ги закова децата за домовите, а со тоа и за компјутери и таблети. Покрај наставата преку интернет, сега на децата им е дозволено повеќе да користат интернет. Сепак, податоците покажуваат дека таканаречените интернет предатори деновиве се зголемуваат. Ова се првите неколку правила што децата треба да ги следат за да се безбедни […]