Цели 10 години шкотската Википедија била уредувана од некој кој воопшто НЕ го познавал шкотскиот јазик

27 август, 2020
3350568715f46757683736678028153_wide

Во несекојдневно и донекаде погубно откритие, се покажа дека скоро целата шкотска верзија на Википедија, која содржи повеќе од 57.000 статии, ја напишал, уредувал или надгледувал некој што очигледно немал идеја за јазикот на кој се пишува.

Овој корисник не само што е плоден соработник, тој е администратор на sco.wikipedia.org и создава, менува или насочува огромно мнозинство на страници во повеќе од 200.000 промени. Резултатот е десетици илјади статии на англиски јазик со повремени и честопати смешни замени на буквите – како што е заменувањето на буквата „y“ со „ee“. Промените главно се сведоа на превод на текстови од англиски јазик, со прилагодување на зборот на шкотскиот изговор.

Додека биле користени некои елементи на шкотскиот галски јазик, но на еден сосема погрешен начин, други биле измислени и потсетуваат на фонетски препишани англиски зборови, кои воопшто не постојат во шкотскиот јазик. Граматиката не се почитувала, но шкотските зборови биле вметнати во текстовите на англиски јазик, според „The Register“. Проблематичен факт, според авторот на објавата на „Reddit“, е дека шкотската верзија на Википедија одамна е озлогласена.

Во лингвистичките дискусии, дури се зема како теза да се докаже непостоењето на шкотскиот јазик, што би било точно ако текстовите не се напишани на „корумпиран“ англиски јазик. Иако англискиот јазик најчесто се користи во Шкотска, според податоците од 2011 година, околу 30 проценти од Шкотите користат и шкотско галски јазик.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris