11 август, 2020

СУПЕР ИНФО: Сте користеле некогаш Гугл +?! Ако одговорот е да, ништо чудно да добиете парички од Гугл :)

7 август, 2020, Нема коментари
Поранешните корисници на непостојаната социјална мрежа Google+ може да добијат неочекувана компензација, како резултат на протекувањето на податоците од нејзината база на податоци. Одредени корисници на платформата, кои беа активни од 2011 до 2019...

Microsoft му дава црвен картон на најпопуларниот чистач за Windows

6 август, 2020, Нема коментари
Во последните 16 години CC Cleaner бил еден од најпопуларните софтверски алатки за чистење и оптимизација на компјутерите, познат по ефикасното отстранување на несаканите фајлови и програми, како и многу насобраното “дигитално ѓубре” од...

Колку се подготвени хакерите да платат за твојот профил или профилот на твојата девојка на Фејсбук или Инстаграм?

5 август, 2020, Нема коментари
Истражувањето го спровела компанијата Privacy Affairs, анализирајќи стотина огласи на дарк веб, место на кое хакерите рутински разменуваат украдени податоци. На таа основа тие успеале да ја откријат просечната цена на различни видови украдени...

ВРВ! Паметна заштитна маска што помага во комуникација на осум јазика!! БРАВО!

4 август, 2020, Нема коментари
Јапонскиот роботски стартап Donut Robotics создаде паметна заштитна маска за лице, опремена со високо-технолошки опции кои имаат за цел да им олеснат на луѓето да комуницираат и да се дистанцираат за време на пандемијата.Оваа...

TikTok, Reddit, LinkedIn… Некои од најпознатите апликации фатени во „шпионажа“ на корисниците

7 јули, 2020, Нема коментари
iOS 14 носи нова функција која ги известува корисниците кога апликациите пристапуваат до клипбордот, каде што се наоѓаат податоците што ги копирате и споделувате со нив, а како изгледа тоа е нешто што знае...

Twitter Story поинаков од оној на Instagram. Еве како ќе изгледа новата верзија

12 јуни, 2020, Нема коментари
Иако опцијата е сè уште во фаза на тестирање, таа е достапна за корисниците во Бразил и Италија. Сега корисниците ќе можат да ја користат Твитер верзијата „Story“ во Индија, а се очекува наскоро...

„Ботоловeц“ откри: Повеќе од половина од твитовите околу кoроната се од Ботови, се сомневаат на Руси и Кинези

27 мај, 2020, Нема коментари
Скоро половина од сметките на Твитер кои објавуваат твитови за пандемијата на корона вирус во последните неколку месеци се многу веројатно ботови, е резултат на истражувањето спроведено од американски научници од универзитетот Карнеги Мелон...

Google Chrome носи низа подобрувања, најмногу врзани за безбедноста на интернет

26 мај, 2020, Нема коментари
Наредното издание на интернет пребарувачот Chrome за десктоп ќе биде поопширно од досегашното. Софтверската надградба која ќе пристигне следната недека ќе има повеќе механизми кои би требало да ги спречат корисниците да посетуваат ризични...

Нова друштвена мрежа е вистински хит – Може да и се пристапи само преку покана!

25 мај, 2020, Нема коментари
Се чини дека класичните социјални мрежи станаа здодевни за многумина, па некои сакаа да создадат нешто поразлично – апликацијата Clubhouse, апликацијата по која полуде секој кој ја проба. Во суштина, тоа е социјална мрежа...

Сакате да симнувате сторија и фотографии од Инстаграм? Еве како!

23 мај, 2020, Нема коментари
Во денешно време Инстаграм е најкористената социјална мрежа на која многу луѓе се запознаваат, но и склопуваат професионални соработки. Доколку ви е потребно да симнете нечие Инстаграм стори, можете да го направите на следниот...

Нова опција на Фејсбук!

22 мај, 2020, Нема коментари
Со оглед на моменталната ситуација, а и воопшто, луѓето се повеќе користат видео разговори, па Фејсбук одлучил да ги унапреди своите функции. Месинџер соба се прошири во целиот свет. Заштитата на приватност на месинџер...

Apple и Google претставија технологија за откривање на изложеност од коронавирус

22 мај, 2020, Нема коментари
Технолошките компании Apple и Google ја претставија долгоочекуваната технологија за автоматско известување на луѓето доколку можеби биле изложени на новиот коронавирус, преку апликација за паметни мобилни телефони. Софтверот во вид на блутут безжична технологија...

Револуционернaта маска на Xiaomi се дезинфицира себеси и не мора да се вади за вашиот телефон да ве препознае

22 мај, 2020, Нема коментари
Пандемијата на вирусот корона предизвика голем број технолошки компании ширум светот да го прилагодат своето производство, делумно или во целост, на новата ситуација. И многумина успеаја да му пристапат на многу креативни начини, наоѓајќи...
Почетна // Категорија "хај-тек"
Горе