Категорија: хај-тек

profimedia-0494651848-660x450-1.jpg
Популарната апликација за разговор сега овозможува пораките да се препраќаат до најмногу пет лица или групи, велат од Фејсбук. Facebook воведе ограничување на бројот на проследени пораки во Messenger. За да се забави ширењето на дезинформации, секој корисник е ограничен на препраќање на една порака до максимум пет лица или групи одеднаш, пренесува MakeUseOf. Во […]

3728731-thedivision-1280x720.jpeg
Ubisoft е познат по својата дарежливост, но најмногу по своите бесплатни гејмерски викенди. Овој пат споделуваат нешто поразлично, а тоа е пост-апокалиптичниот наслов The Division, кој може да се симне бесплатно до 8 септември во 10 часот, по што видео играта останува засекогаш во ваша сопственост. Тоа е наслов од 2016 година, кој ги става […]

61749732-iphone-11-1280x846.jpg
Наскоро очекуваме претставување на два нови модели на iPhone 12 и два нови модели на iPhone 12 Pro, а спецификациите и цените на претстојните уреди веќе протекоа на Интернет. Иако сè уште нема официјално соопштение од „Apple“, американската компанија би можела да претстави нови модели на своите паметни телефони веќе следната недела. Сите гласини досега […]

.jpg
Комитетот за номенклатура на гените (ХУГО) издаде водич за именување на човечки гени, а Ексел „реши“ да ги толкува податоците поинаку од планираното. На пример, името МАРЦ1 – што е акроним за „Мембрански асоциран прстен-CH-тип прст 1“ – го толкуваше Ексел како датум, така што името на генот беше форматирано на тој начин. Одборот сега […]

5700725.jpg
Основачот на Фејсбук, Марк Цукерберг, се огласи на својот профил на споменатата мрежа по повод ужасното видео од тинејџер кој оди по улица во Кеноша, Америка, со пушка во раката и кој уби двајца демонстранти. Цукерберг посочи дека социјалната мрежа направила голема оперативна грешка затоа што не го тргнала спорното видео од својата платформа на […]

3350568715f46757683736678028153_wide-e1598535407300.jpg
Во несекојдневно и донекаде погубно откритие, се покажа дека скоро целата шкотска верзија на Википедија, која содржи повеќе од 57.000 статии, ја напишал, уредувал или надгледувал некој што очигледно немал идеја за јазикот на кој се пишува. Овој корисник не само што е плоден соработник, тој е администратор на sco.wikipedia.org и создава, менува или насочува […]

https___d1e00ek4ebabms.cloudfront.net_production_e0ca7758-da2c-4f49-aa87-b35f4a7551a5.jpg
„Мајкрософт“ објави дека нејзиниот нов смартфон со два екрани со „Surface Duo“, кој работи на оперативниот систем „Андроид“, ќе биде пуштен во продажба од 10 септември по почетна цена од 1.399 долари. Surface Duo се затвора како книга и за разлика од Samsung Galaxy Z Fold 2, кој има единечен екран изработен од специјално флексибилно […]

1587113928371-iphone-12-815x458-1-e1597418085820.jpg
„Apple“ најверојатно ќе ја претстави новата 12-та серија на својот паметен телефон iPhone, во третата недела од октомври. Оваа информација беше споделена на неговиот профил на Twitter во четвртокот од аналитичарот Џон Просер, кој претходно го предвиде точниот датум на објавување на iPhone SE. Според неговите тврдења, кои ги пренесува GSM Arena, „Apple“ ќе ги […]

-e1597235496175.jpg
Garmin неодамна бил под опсада на хакери кои успешно ја пробиле сигурносната мрежа и дошле до вредни податоци. Побарале огромна сума за да го достават дескрипцискиот клуч. По неколку дена Garmin ја вратил ситуацијата во нормала, веројатно исплаќајќи ја бараната сума кон хакерите. Компанијата Garmin во светот има многу добар и респектабилен статус, особено на […]

naslovna-5.jpg
Поранешните корисници на непостојаната социјална мрежа Google+ може да добијат неочекувана компензација, како резултат на протекувањето на податоците од нејзината база на податоци. Одредени корисници на платформата, кои беа активни од 2011 до 2019 година, неодамна започнаа да примаат е-пошта со објавување на исплата на компензација во висина од 7,5 милиони долари, во име на […]

-e1596707688542.jpg
Во последните 16 години CC Cleaner бил еден од најпопуларните софтверски алатки за чистење и оптимизација на компјутерите, познат по ефикасното отстранување на несаканите фајлови и програми, како и многу насобраното “дигитално ѓубре” од хард дисковите на нашите компјутери. Меѓутоа, оваа недела Microsoft одлучил дека CCleaner повеќе не му е потребен. Microsoft Defender, претходно познат како […]

-e1596636491720.jpg
Истражувањето го спровела компанијата Privacy Affairs, анализирајќи стотина огласи на дарк веб, место на кое хакерите рутински разменуваат украдени податоци. На таа основа тие успеале да ја откријат просечната цена на различни видови украдени лозинки. Украден Фејсбук профил чини во просек околу 74, 5 долари, додека Инстаграм профилот вреди нешто помалку- 55,45 долари. За Твитер […]

-маска.jpg
Јапонскиот роботски стартап Donut Robotics создаде паметна заштитна маска за лице, опремена со високо-технолошки опции кои имаат за цел да им олеснат на луѓето да комуницираат и да се дистанцираат за време на пандемијата.Оваа паметна маска работи во комбинација со мобилната апликација C-Face Smart која нуди мноштво опции. C-Face Smart може да го засили гласот […]

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris