Category: компјутери

-e1596707688542.jpg
Во последните 16 години CC Cleaner бил еден од најпопуларните софтверски алатки за чистење и оптимизација на компјутерите, познат по ефикасното отстранување на несаканите фајлови и програми, како и многу насобраното “дигитално ѓубре” од хард дисковите на нашите компјутери. Меѓутоа, оваа недела Microsoft одлучил дека CCleaner повеќе не му е потребен. Microsoft Defender, претходно познат како […]

-36.jpg
Холандскиот експерт за компјутерска безбедност Бјорн Риттенберг покажа како е можно да се украдат податоци од заклучените лаптопи Виндоус и Линукс кои имаат Thunderbolt порта.. – Користејќи едноставна техника наречена – Thunderspy, напаѓачот кој има физички пристап до вашиот компјутер може да ги украде вашите податоци за само 5 минути, користејќи едноставен шрафцигер и едноставен […]

copy-e1587025201696.jpg
Експертот за ИТ кој ги дизајнираше опциите „кат“, „копи“ и „пејст“ (Cut, Copy и Paste) на нашите компјутери – Лери Теслер, починал на 17 февруари на 75-годишна возраст. Покрај споменатите опции, тој исто така создал Најди и замени (Find and replace), како и многу други дигитални алатки, кои ги користиме на дневна основа. Роден е […]

ex-1-e1555340281904.jpg
Доволно е што Internet Explorer е инсталиран на вашиот компјутер. Конечно, дали престанавте да го користите Internet Explorer? Океј, но се чини дека е време целосно да го избришете од вашиот компјутер. Истражувачот за безбедност Џон Пејџ откри голем недостаток во Internet Explorer кој им овозможува на хакерите да крадат Windows податоци. Но, тоа не […]

Robot-Sophia-620x350-e1515755014545.jpg
Новата технологија се повеќе се стреми кон создавање флексибилни роботи – истакнал деканот на факултетот во Болдер. Научниците од Колорадо успеале да направат флексибилни, издржливи и силни вештачки мускули кои самите можат да се движат, а имаат и потенцијал на самозаздравување. Оваа технологија е наречена НАСЕЛ од страна на научниците на универзитетот во Болдер, изјавува […]

gta-online.jpg
Во Октомври ќе дојде уште едно продолжение на познатата игра “Grand Theft Auto”. За разлика од своите претходници, оваа игра ќе биде делумно самостојна, со нови мисии, делумно променет стил на играње и ќе биде онлајн. Играчите ќе можат да прават огромем број мали и големи нешта, како собирање пари, купување имот, градење репутација, и […]

Екраните на допир го променија начинот на кој ние комуницираме со медиумите. Но, досега, технологија на екраните на допир беше ограничена на одредени екрани. Сега, два инженери креираа сензор, наречен “Haptix” кој ќе ви дозволи секоја површина да се направо во екран на допир за телевизор или компјутер, а површината може да биде екран, тастатура, […]

schrodinger-google-doodle-2013-08-12-01.jpg
Ервин Шрудингер, физичар и нобеловец кој ни е збуни и фасцинираше со неговата теорија за квантна механика, денес се појави на знакчето на “Google”, попознато како “Google Doodle”. Не е случајно што токму тој е денеска прославен. Денес е неговиот 126-ти роденден. Најпознат е по својот мисловен експеримент, наречен Шрудингерова Мачка, каде мачка е ставена […]

“Protos” е компанијата кога сака да донесе нов начин на купување очила. Имено, креаторите на компанијата и на концептот ќе користат 3Д принтер, заедно со специјален софтвер и комплициран алгоритам, преку кои ќе можат купувачите да си направат личен дизајн, со димензии кои се перфектни за нив. За споредба, компаниите за обичните очила, мораат да […]

4t5.jpg
Американската информатичка компанија Епл поабарала уште 707 милиони долари отшета од Самсунг, кој бара обновување на постапката. Во судскиот документ, Епл бара зголемување на надоместокот од 707 милиони долари, јавува Би Би Си. Епл и Самсунг меѓусебно се обвинуваат за копирање на патентите и тоа во многу земји. Во август месец Епл победи во САД, […]

1234.jpg
Dell Corporation го претстави Dell Force10 MXL на пазарот во Македонија – switch со високи перформанси и претставува првиот blade switch во индустријата со поддршка од 40 Gigabit Ethernet (GE). Овој иновативен производ беше претставен кон крајот на Април, а за првпат презентиран на Interop 2012 форумот во Лас Вегас во Мај. Дизајниран за да […]

Компаниите Хаиер и Тоби развиле прототип на телевизор со чии опции може да се управува со поглед. Начинот на кој ќе управуваме со телевизорите наскоро може да биде целосно променет, откако голем број компании како Епл развиваат нови технологии на гласовно препознавање или движење со рацете во воздух ќе ни овозможи да управуваме со телевизорите. […]

nex.jpg
Франција, Германија и Шпанија се најдоа на листата земји во кои ќе биде достапен Nexus 7, дознава The Next Web. Овој таблет засега е достапен само во Австралија, Канада, Велика Британија и секако Америка, но се дознава дека неговата испорака се проширила за во уште три европски земји. Европската цена ќе изнесува 199 евра за […]

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris