21 март, 2019

Радио

Роботска револуција: Имаат мускули налик на човечки и имаат моќ за заздравување

13 јануари, 2018, Нема коментари
Новата технологија се повеќе се стреми кон создавање флексибилни роботи – истакнал деканот на факултетот во Болдер. Научниците од Колорадо успеале да направат флексибилни, издржливи и силни вештачки мускули кои самите можат да се...

“GTA Online” на 1ви Октомври

16 август, 2013, Нема коментари
Во Октомври ќе дојде уште едно продолжение на познатата игра “Grand Theft Auto”. За разлика од своите претходници, оваа игра ќе биде делумно самостојна, со нови мисии, делумно променет стил на играње и ќе...

“Haptix” ќе ја направи секоја површина, ваш 3D “touchscreen”

15 август, 2013, Нема коментари
Екраните на допир го променија начинот на кој ние комуницираме со медиумите. Но, досега, технологија на екраните на допир беше ограничена на одредени екрани. Сега, два инженери креираа сензор, наречен “Haptix” кој ќе ви...

Квантниот физичар Ерви Шрудингер на знакчето на “Google”

12 август, 2013, 1 Коментар
Ервин Шрудингер, физичар и нобеловец кој ни е збуни и фасцинираше со неговата теорија за квантна механика, денес се појави на знакчето на “Google”, попознато како “Google Doodle”. Не е случајно што токму тој...

3Д – принтани очила со вашите димензии

10 август, 2013, Нема коментари
“Protos” е компанијата кога сака да донесе нов начин на купување очила. Имено, креаторите на компанијата и на концептот ќе користат 3Д принтер, заедно со специјален софтвер и комплициран алгоритам, преку кои ќе можат...

Apple од Samsung бара уште 707 милиони долари отштета

24 септември, 2012, Нема коментари
Американската информатичка компанија Епл поабарала уште 707 милиони долари отшета од Самсунг, кој бара обновување на постапката. Во судскиот документ, Епл бара зголемување на надоместокот од 707 милиони долари, јавува Би Би Си. Епл...

Dell Force10 MXL – прв blade switch во индустријата со поддршка од 40 Gigabit Ethernet – сега достапен во Македонија

19 септември, 2012, Нема коментари
Dell Corporation го претстави Dell Force10 MXL на пазарот во Македонија – switch со високи перформанси и претставува првиот blade switch во индустријата со поддршка од 40 Gigabit Ethernet (GE). Овој иновативен производ беше...

Во иднина телевизорите ќе ги управуваме со поглед?!

2 септември, 2012, Нема коментари
Компаниите Хаиер и Тоби развиле прототип на телевизор со чии опции може да се управува со поглед. Начинот на кој ќе управуваме со телевизорите наскоро може да биде целосно променет, откако голем број компании...

Nexus 7 достапен уште во 3 земји

27 август, 2012, Нема коментари
Франција, Германија и Шпанија се најдоа на листата земји во кои ќе биде достапен Nexus 7, дознава The Next Web. Овој таблет засега е достапен само во Австралија, Канада, Велика Британија и секако Америка,...

Таблет уредите со рекордна продажба

25 август, 2012, Нема коментари
Продажбата на таблет уредите може во текот на 2012 година да ја надмине бројката од рекордни 100 милиони продадени уреди. Агенцијата АБИ во својот извештај наведува дека од април до јуни биле продадени скоро...

Тастатура која може да се мие со вода

22 август, 2012, Нема коментари
Доколку повремено или секојдненво имате навика да јадете над својот компјутер, знаете дека не е лесно да се исчисти истата. Затоа Logitech креираше тастатура која може да се мие. Logitech Washable Keyboard K310  може...

Видео: Samsung Galaxy Note 10.1 во продажба

16 август, 2012, Нема коментари
Јужнокореанската компанија Самсунг токму како што најави во Америка почна да ги продава таблетите Galaxy Note 10.1. Деталите за уредот можете да ги погледенте во видеото:

iPad без конкуренција во Кина

11 август, 2012, Нема коментари
Најновите податоци за продажбата на потенцијалните таблет уреди во Кина, говорат дека таму доминира Apple. За време на второто тромесечие оваа година биле продадени 2,34 милиони таблет уреди на кинескиот пазар. Од овој број,...
Почетна // хај-тек // Категорија "компјутери"
Горе