Бизарно! Програм Мајкрософт Ексел може сериозно да го загрози истражувањето на човечките гени!

31 август, 2020
мајкрософт

Комитетот за номенклатура на гените (ХУГО) издаде водич за именување на човечки гени, а Ексел „реши“ да ги толкува податоците поинаку од планираното.

На пример, името МАРЦ1 – што е акроним за „Мембрански асоциран прстен-CH-тип прст 1“ – го толкуваше Ексел како датум, така што името на генот беше форматирано на тој начин.

Одборот сега бара од истражувачите да ги променат имињата на одделните гени, за да избегнат слични грешки во иднина.

Иако овој случај звучи тривијално, последиците би можеле да бидат сериозни и неправилно форматирани податоци може да го загрозат истражувањето и да ги однесат некои проекти неколку години!

Една студија од 2016 година покажува дека од 3.597 објавени научни трудови, дури петтина биле погодени од грешки што се случиле при форматирање во Excel.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris