Category: хај-тек

tik-tok-e1594116686545.png
iOS 14 носи нова функција која ги известува корисниците кога апликациите пристапуваат до клипбордот, каде што се наоѓаат податоците што ги копирате и споделувате со нив, а како изгледа тоа е нешто што знае колку алатки работеле на вашиот уред. Бета iOS 14 укажа на проблемза кој што не бевме свесни – апликациите на кои […]

ca7b5a19-5b50-47be-9e03-62879a8ae02b-5e6085bd69920-760x400-1.jpeg
Иако опцијата е сè уште во фаза на тестирање, таа е достапна за корисниците во Бразил и Италија. Сега корисниците ќе можат да ја користат Твитер верзијата „Story“ во Индија, а се очекува наскоро да се прошири и во други земји. Сепак, не се приватни „приказни“, туку начин на „Твитер“ да им се овозможи на […]

-100.jpg
Скоро половина од сметките на Твитер кои објавуваат твитови за пандемијата на корона вирус во последните неколку месеци се многу веројатно ботови, е резултат на истражувањето спроведено од американски научници од универзитетот Карнеги Мелон во Питсбург. Истражувачите анализирале повеќе од 200 милиони твитови, објавени од почетокот на годината, во кои се споменувал вирусот, и откриле […]

chrome-e1590440135523.jpg
Наредното издание на интернет пребарувачот Chrome за десктоп ќе биде поопширно од досегашното. Софтверската надградба која ќе пристигне следната недека ќе има повеќе механизми кои би требало да ги спречат корисниците да посетуваат ризични веб страници. Со текот на времето и Chrome, исто како Safari и Firefox, ќе почне да блокира колачиња (cookies) од трета […]

-e1590339195962.jpg
Се чини дека класичните социјални мрежи станаа здодевни за многумина, па некои сакаа да создадат нешто поразлично – апликацијата Clubhouse, апликацијата по која полуде секој кој ја проба. Во суштина, тоа е социјална мрежа на која можете да се придружите само со покана, а на оние на кои им беше дадена можност да ја пробаат […]

-e1590181353914.jpg
Во денешно време Инстаграм е најкористената социјална мрежа на која многу луѓе се запознаваат, но и склопуваат професионални соработки. Доколку ви е потребно да симнете нечие Инстаграм стори, можете да го направите на следниот начин. Потребно е да го напишете името на личноста/ профилот од каде што сакате да го преземето сторито, или да го […]

-e1590155794231.jpg
Со оглед на моменталната ситуација, а и воопшто, луѓето се повеќе користат видео разговори, па Фејсбук одлучил да ги унапреди своите функции. Месинџер соба се прошири во целиот свет. Заштитата на приватност на месинџер собата вклучува и можност за контрола кој ја гледа вашата соба и можете да ја заклучите или отклучите. Доколку е отклучена, […]

-e1590140589984.jpg
Технолошките компании Apple и Google ја претставија долгоочекуваната технологија за автоматско известување на луѓето доколку можеби биле изложени на новиот коронавирус, преку апликација за паметни мобилни телефони. Софтверот во вид на блутут безжична технологија треба да утврди кога некој кој ја инсталирал апликацијата поминал време во близина на друг корисник на апликацијата кој подоцна е […]

Naslovna-335.jpg
Пандемијата на вирусот корона предизвика голем број технолошки компании ширум светот да го прилагодат своето производство, делумно или во целост, на новата ситуација. И многумина успеаја да му пристапат на многу креативни начини, наоѓајќи крајно инвентивни решенија. Добро познатата кинеска компанија Xiaomi, поточно нејзината филијала – Huami најпозната по својата марка Amazfit на преносна електроника, […]

-e1590046215962.jpg
Ако сакате да следите што прави вашето куче додека не сте дома, тогаш потребен ви е сетапот за миленици. Веројатно веќе ги гледате вашите миленици во живо користејќи некои апликации. Но дали знаевте дека постои камера преку која можете да зборувате со вашето милениче или да му фрлате грицки во текот на денот? Камерата Furbo […]

Naslovna-272.jpg
Facebook воведе нова опција која им овозможува на корисниците да создадат свој аватар. Аватарите можат да бидат дизајнирани да изгледаат исто како нас и потоа можат да се користат како налепници на Фејсбук во коментари или на Messenger. Аватарот е замислен како дигитален карактер со кој корисниците можат да ги искажат своите емоции и расположенија. […]

MAGNET-e1589830832809.jpg
Основниот уред што го претставува човекот во секојдневниот живот е мобилниот телефон. Покрај својата основна функција, на корисниците им нуди различни можности и употреба на сите видови на системи и апликации на кои трошиме многу време, а токму кога тоа најмногу ќе ни треба, се случува „најлошата“ работа – батеријата се испразнува. Поради оваа причина, […]

Naslovna-262.jpg
Основниот уред што го претставува човекот во секојдневниот живот е мобилниот телефон. Покрај својата основна функција, на корисниците им нуди различни можности и употреба на сите видови на системи и апликации на кои трошиме многу време, а токму кога тоа најмногу ни треба, се случува „најлошата“ работа – батеријата е скоро при крај. Поради оваа […]