Category: хај-тек

Naslovna-207.jpg
Иако мерките за заштита на коронавирусот се олесни, патеката што пандемијата ја остави на светската економија ќе трае долго. Бројни работни места се привремено или трајно затворени, многумина ги загубија своите работни места, а голем број луѓе ги намалија платите. Инстаграм го следи развојот на ситуацијата уште од почетокот на пандемијата, а деновиве ја претстави […]

Naslovna-187.jpg
Ракутен Вибер, една од најголемите апликации во светот за бесплатна и безбедна комуникација, најави дека наскоро ќе овозможи можност за видео повици за групи до 20 лица, со неограничено времетраење. Влечен од огромниот успех на своите групни аудио повици, Вибер одлучи да додаде видео на новите опции и со тоа да одговори на растечката потреба […]

-36.jpg
Холандскиот експерт за компјутерска безбедност Бјорн Риттенберг покажа како е можно да се украдат податоци од заклучените лаптопи Виндоус и Линукс кои имаат Thunderbolt порта.. – Користејќи едноставна техника наречена – Thunderspy, напаѓачот кој има физички пристап до вашиот компјутер може да ги украде вашите податоци за само 5 минути, користејќи едноставен шрафцигер и едноставен […]

-e1589131932570.jpg
Илон Маск повторно проговорил за иднината на вештачката интелигенција и за улогата на неговата компанија во создавањето на услови за симбиоза меѓу луѓето и машините. Тој открил и дека стартапот Неуралинк во чие основање учествувал и тој, е блиску до почетокот на тестирањето врз луѓе. Неуралинк уште минатата година потврдил дека е креиран робот кој […]

Naslovna-123.jpg
Многу корисници на Фејсбук кои објавуваат фотографии на своите профили секој ден, веројатно веќе објавиле стотици или илјадници слики на нив низ годините. Обично, меѓу нив има многу мемиња и смешни слики, но и многу спомени од летни одмори и важни настани, кои дефинитивно би сакале да ги чувате трајно, во случај, од која било […]

Naslovna-95.jpg
Компанијата Фејсбук ја отстрани мрежата на лажни сметки преку кои се ширеа дезинформации и лажни вести од Иран, Русија и САД, пренесува Би-Би-Си. За кршење на политиката на Фејсбук за забрана на координирано неавтентично однесување, Фејсбук ги затвори сметките на американска корисничка мрежа што шири лажни вести за „теоријата на заговор и длабоката состојба што […]

naslovna-80.jpg
Австралискиот центар „Боинг“ го претстави прототипот авионско летало, за кое дизајнерите се надеваат дека ќе можат да извршат сложени борбени задачи и да донесат вештачка интелигенција на бојното поле во блиска иднина, пренесува Си-Ен-Ен. Авионот, наречен Лојален Летач, е долг 11,5 метри и има радиус од 2.000 милји (3.218км). Беспилотното летало ќе користи вештачка интелигенција […]

-НАСЛОВНА.jpg
Кога навистина сакате да се исклучите од светот… И амстердамскиот производ на дизајнерот Ернст Конинг му здосадила  со глобалната зависност од мобилните телефони, па затоа тој и неговиот претприемач Фабијан Сапту направија Блок – стилизиран алуминиумски резервоар во кој паметениот телефон може да биде привремено затворен за да не добива сигнали. Блокот работи според принципот […]

alien-blackout-free.jpg
Денот на вонземјаните е 26 април и сега – без разлика дали е меѓународен или меѓупланетски, ќе одлучиме друг пат, за да не избегаме од темата. По повод овој „празник“, беше решено мобилната игра за култниот вонземјанин, Alien: Blackout, да се дистрибуира бесплатно на продавниците Play Store и AppStore за мобилни корисници. Оваа игра е […]

752765_magnetni-usb_ff.jpg
Нашите секојдневие е брзо и динамично, а мобилните телефони и паметните уреди станаа составен дел од нашето време. Честопати, нашите обврски и типот на работа се такви што не можеме да ги избегнеме користењето на сите овие уреди, и се случува да го заборавиме  полначот дома. Вие веќе нема да мора да се грижите за […]

e69e956fc194a1c49372e720da1cbff4cc977696_6d98a7c46a5ce2d2ea0bac239fd3a2624d68e003_articlemain.jpg
Колку несоодветната употреба на дигиталната технологија ги менува нашите мозочни функции е едно од клучните прашања денес, предупредува група британски, австралиски и американски научници од Оксфорд, Кингс колеџот, Манчестер, Западен Сиднеј и Харвард … Нивното заедничко истражување покажа дека колку почесто користиме Интернет, толку повеќе се расипува нашето внимание. Ова ја намалува способноста на мозокот […]

children-addicted-to-computer-games_1.jpg
Пандемијата на коронавирус ги закова децата за домовите, а со тоа и за компјутери и таблети. Покрај наставата преку интернет, сега на децата им е дозволено повеќе да користат интернет. Сепак, податоците покажуваат дека таканаречените интернет предатори деновиве се зголемуваат. Ова се првите неколку правила што децата треба да ги следат за да се безбедни […]

1-75.jpg
Оваа година добијте ја титулата во кршење јајца – во живо или онлајн – играјте Egg Smash со пријателите! И сами знаете дека ситуацијата во која се наоѓаме ни го одложува нормалниот начин на живот, како и традиционалната прослава на празникот. Бидејќи кршењето со јајца е еден од омилените семејни обичаи за време на празникот, студенти одлучија […]

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi