Дали луѓето кои многу сурфаат стануваат премногу површни (и неинтелигентни)?

25 април, 20200
e69e956fc194a1c49372e720da1cbff4cc977696_6d98a7c46a5ce2d2ea0bac239fd3a2624d68e003_articlemain

Колку несоодветната употреба на дигиталната технологија ги менува нашите мозочни функции е едно од клучните прашања денес, предупредува група британски, австралиски и американски научници од Оксфорд, Кингс колеџот, Манчестер, Западен Сиднеј и Харвард …


Нивното заедничко истражување покажа дека колку почесто користиме Интернет, толку повеќе се расипува нашето внимание. Ова ја намалува способноста на мозокот да се концентрира на само една цел, што го отежнува остварувањето на целите. Научниците од американскиот универзитет во државата Пенсилванија дошле до слични заклучоци, откривајќи дека луѓето кои сурфаат на Интернет на несоодветен начин стануваат површни и помалку ги разбираат сложените текстови и идеи. Истражувачите од американскиот универзитет во Калифорнија Беркли откриле дека мозокот може да се навикне на сурфање на Интернет и дека тој станува само по себе цел, без никакво подлабоко значење. Притоа, мозокот е „преоптоварен“ со непотребни информации – научниците ова го споредуваат со таканаречените празни калории на брза храна, предупредувајќи: таквата „ненаситност“ треба да се чува бидејќи ја нарушува можноста за расудување.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris