Опасности на интернет: Секое четврто дете одговара на непознато лице и секое 10-то се гледа на камера

23 април, 20200
children-addicted-to-computer-games_1

Пандемијата на коронавирус ги закова децата за домовите, а со тоа и за компјутери и таблети. Покрај наставата преку интернет, сега на децата им е дозволено повеќе да користат интернет. Сепак, податоците покажуваат дека таканаречените интернет предатори деновиве се зголемуваат.

Ова се првите неколку правила што децата треба да ги следат за да се безбедни на интернет.

1. Децата треба да се грижат за тоа што објавуваат на интернет, да не оставаат лични информации, телефонски број, адреса, како што не би му дале на непознато лице на улица, така треба да го прават тоа на интернет.

2. Тие мора да се грижат редовно да ги менуваат лозинките, да ги менуваат само со своите родители, па дури не и со нивните пријатели.

3. Тие мораат да се грижат со кого комуницираат преку социјалните мрежи и секогаш да бидат луѓето што ги знаат, затоа што според истражувањето спроведено од оваа организација минатата година, секое второ дете прима пораки од непознати луѓе преку интернет, секое четврто дете одговара на ваквите пораки. и секое десетто дете се согласува да ја види таа личност на камера.

4. Без оглед колку тоа смета дека ја познава личноста со која се согласува да го види детето, треба да ги извести родителите и ако веќе ќе ја види, треба да ја одобрат возрасната.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris