СУПЕР ИНФО: Сте користеле некогаш Гугл +?! Ако одговорот е да, ништо чудно да добиете парички од Гугл :)

7 август, 20200
naslovna

Поранешните корисници на непостојаната социјална мрежа Google+ може да добијат неочекувана компензација, како резултат на протекувањето на податоците од нејзината база на податоци.

Одредени корисници на платформата, кои беа активни од 2011 до 2019 година, неодамна започнаа да примаат е-пошта со објавување на исплата на компензација во висина од 7,5 милиони долари, во име на порамнување, заснована на тужба против Google. и „заради лошиот пристап до заштита на податоците“.

Имено, за корисниците на мрежата Google+, чии сметки беа активни во периодот од јануари 2015 до април 2019 година, „личните информации, кои не ги споделуваа јавно на нивните профили, беа јавно достапни поради грешки во софтверот“. Информациите беа јавно видливи во периодот од октомври до декември 2018 година, пренесува Mashable.

Оваа повреда на приватноста главно се одрази на корисниците на Google+ од САД, а сите што ќе бидат известени преку е-пошта за компензација, можат да аплицираат до 8 октомври. Се проценува дека висината на надоместокот ќе биде околу 12 $ на сметка на Google+.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris