Category: интернет

1-75.jpg
Оваа година добијте ја титулата во кршење јајца – во живо или онлајн – играјте Egg Smash со пријателите! И сами знаете дека ситуацијата во која се наоѓаме ни го одложува нормалниот начин на живот, како и традиционалната прослава на празникот. Бидејќи кршењето со јајца е еден од омилените семејни обичаи за време на празникот, студенти одлучија […]

glavna-slika-2.jpg
По втор пат од почетокот на пандемија, Viber ги прошири достапните опции и ја спореди употребата на индивидуалните функции во времето на корона и на крајот на првиот месец од 2020 година. Употребата на апликацијата Viber значително се зголеми во последните неколку недели. Најпопуларните опции во овој период се групни пораки и повици, кои овозможуваат […]

kreator-na-video-svet.jpg
Старите гејмерите веројатно се сеќаваат на првата средба со необична француска игра која најпрво излезе далечната 1991 година, а потоа ги воодушеви сопствениците на Амига и Атари. Тоа беше невообичаена платформска игра наречена Another World, во која сте ставени во улога на научник, кој по неуспешниот експеримент завршува на друга планета каде е принуден да […]

123-2-e1552578892239.jpg
Вчера се случи најголемиот прекин во работата на Facebook во историјата. Корисниците од целиот свет почнаа да известуваат за потешкотиите што се случија вчера – среда попладне, а целата работа траеше дури 14 часа. Беа пријавени разни проблеми – корисниците не можеа да коментираат или објавуваат содржини, а некои дури и не можеа да влезат […]

thinkstockphotos-528286738-e1515600792554.jpg
Сигурноста е најважна на интернет, затоа сите сме опседнати со креирање на совршената лозинка. Бил Бур, поранешниот управител на Националниот институт за стандарди и технологии, во 2003 година напишал упатство од осум страници како да креирате сигурна лозинка. Брзо тоа станало „библија“ за сигурност на интернет. Бур ја сведол лозинката на користење големи букви, броеви […]

fejsbuk2-e1515597068735.jpg
Моника Бикерт, директор во управат за глобална политика на Фејсбук, вели дека ако денеска се емитува во живо пренос на луѓе кои скокаат од близначките во Њујорк, не би ги прекршилче правилата. „Работиме со стручни лица за да можеме подобро да разбереме кои се моментите кои влијаат на нас“, рекла таа, „На пример, ако се […]

61449893-emoji-e1515432026569.jpg
Емотиконите се дел од нашата секојдневна комуникација и ги користиме цело време. Модерната комуникација ни наметнува изразување на емоциите преку сликички наместо зборови, и додека се беше едноставно кога имаше неколку, сега кога имаме избор на безброј слики на емоции може да се случи погрешно да се сфатат истите. Еве само дел кои најчесто се […]

download-1-e1515168428260.jpg
Иако сите знаеме дека технологијата ни го олеснува животот, сепак има многу негативности кои дури и не приметуваме дека ни се случуваат. Еве само 10 лоши работи кои се предизвикани: Паметење на телефонски броеви – листање на телефонскиот именик или стари ливчиња каде сме запишале телефонски број, одамна премина во историјата. Порано сите важни броеви […]

instagram-naslovna.png
Instagram во своите 5 години од постоењето е верен на начините на снимање и споделување на фотографиите по кои стана и препознатлив, но се чини дека дојде време за промени. Популарната апликација сега воведува можност на делења на панорамски и портретни фотографии, а промените се во начинот на прегледувања на фотографиите кои ќе бидат достапни […]

Messenger-M.jpg
Корисниците на апликацијата Facebook Messenger наскоро ќе можат да имаат личен асистент кој ќе им помага во купување, планирање состаноци или резервации на патувања. Дејвид Маркус го најавил новиот сервис наречен “M” кој ќе работи со помош на вештачка инелигенција. Маркус изјавил дека вештачката интелигенција ќе ги обучува и надгледува луѓето и дека тој сервис […]

Tviter.jpg
На Твитер роботи управуваат со 23 милиони налози од вкупно 271 милиони активни месечни корисници регистрирани до крајот на јуни 2014 година. Информацијата е објавена во моментот кога одредени аналитичари се сомневаат дека Твитер успева да придобие олку број на корисници и да се приближи на Фејсбук, кој има 1,3 милијарди корисници. Твитер на крајот […]

ku-xlarge.png
Никој не ги сака досадните реклами додека гледаме видеа на “YouTube”. Компанијата често тестира нови опции со нивната веб страна, а една од тие тестирани опции кои се скриени е оваа команда која ги блокира рекламите. За да ја вклучите командата и да ги исклучите рекламите, направето го следното: Отворете било кое видео Отворете “Developer […]

tpb.png
Голем број од контроверзни или значајни веб страни како “Wikipedia” и “The Pirate Bay” се цензурирани во одреден капацитет во некои држави низ светот, но “The Pirate Bay” го возвраќа ударот со свој интернет прелистувач “PirateBrowser”. Тоа е всушност прилагоден “Firefox” прелистувач со неколку специални “proxy” подесувања кои ќе ги тргнат цензурите во држави како […]