Говорот на Кралот освои седум награди на БАФТА

15 февруари, 20110
TIFF-Kings-SPeech-CF-Speech1

Наградата на британската Академија за филмска и телевизиска уметност- БАФТА, оваа година за најдобар филм го прогласи “Говорот на Кралот”. Кралот Џорџ шести во овој филм го игра актерот Колин Фирт, кој пак ја доби наградата за најдобра машка главна улога. Додека пак, Хелена Бонам Картер и Џефи Раш добија награди во категоријата за најдобра споредна машка односно женска улога во филмот.

За најдобра актерка е прогласена актерката Натали Портман за улогата во филмот “Црниот лебед”. Дејвид Финчер ја доби наградата за најдобар режисер, за филмот “Социјална мрежа”. Филмот Говорот на Кралот освои седум награди, а филмовите “Социјална мрежа” и “Почеток” освоија по три.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma