Интелигенцијата ветува долг живот

16 јули, 20110
old_man_and_woman

Смртноста на интелигентните луѓе е неколку пати пониска отколку кај малку образованите. Зошто?

Британските геронтолози направиле низа истражувања и откриле дека смртноста на интелектуалците е неколку пати помала отколку на ниско образованите луѓе. Овој заклучок е постигнат после 20 години истражување на 2000 доброволци од двата пола, а резултатот е дека луѓето со висок коефициент на интелигенција имаат четири пати поголеми шанси да доживеат длабока старост.

Експертите го објаснуваат овој феномен со тоа што интелигентните луѓе се поотпорни на стрес. Според нив, поради психолошкиот отпор, паметните луѓе на пресвртите во животот можат да реагираат со помалку страв и негативни емоции. Интелигенцијата им овозможува на овие личности полесно да се соочуваат со проблемите. Наместо неконтролирана паника, тие го анализираат проблемот и бараат начин да го решат.

Според резултатите од истражувањето, само 63 проценти од луѓето со коефициент на интелигенција поголем од 85, имаат добри шанси да доживеат длабока старост. Во истовреме, постарите луѓе чиј коефицинет на интелигенција е 115, во 90 проценти од случаите се стогодишници.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit