Јахјага: За границите на Косово нема разговори!!! Тачи ја подигна борбената готовност до максимум! Што се спрема на Косово?

2 август, 20110
atifete-jahjaga

Претседателот на Косово, Атифете Јахјага денес изјавила дека Косово има суверено право за контрола на своите граници.
“Во врска со прашањето околу границите таа рекла дека со никој не може да се разговара, може само да се соработува. “Во тоа го гледам и мандатот на КФОР и ЕУЛЕКС за да се зачува мирот и стабилноста и спроведувањето на законот и редот во Косово”, изјавила Јахјага обраќајќи се на членовите на специјалните полициски единици на Косово (PK) во нивниот камп во близина на аеродромот во Приштина. Таа ги посетила полициските единици заедно со косовскиот премиер Хашим Тачи.

Честитајќи им на припадниците на полицијата za нивната работа, таа изјавила дека овие денови биле гордост за целата земја, и дека припадниците на специјалните полициски сили стекнале почит од сите граѓани на Косово за акцијата што ќе се извршиле врз основа на одлукаta на Владата на Косово за да се воспостави контрола на границата меѓу Косово и Србија.
Зборувајќи за смртта на припадникот на специјалните единици Енвер Зумбераја, кој бил прогласен за херој на Косово, Јахјага ветила дека косовските институции ќе се ангажираат виновникот да ја добие соодветна казна.
Тачи изјавил дека не може да се дозволи криминалот и нелегалната трговија и понатаму да се развиваат во северниот дел на земјата, и го повторил ставот дека нема да се врати состојбата од пред 25 јули.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit