Jessie J

12 јули, 20110
JessieJ01PA180511

Џеси Џеј е сценското име на Џесика Елен Корниш е родена на 27 март, 1988), англиска пејачка и текстописец. Таа потпишала договор со Island Records и почнала со снимањето на својот прв албум, Who You Are.

За првпат навлегла во животот на славните пишувајќи песни за пејачи како Крис Браун и Мајли Сајрус. Најуспешната песна во која Корниш помогнала во пишувањето е „Party in the U.S.A.“, која добила платинумска сертификација во повеќе земји. На 7 јануари, 2011 Џеси Џеј стигнала на врвот на списокот на BBC, Sound of 2011. Таа потоа добила наградата Избор на критичарите на Британските музички награди во 2011.

Таа го издала својот прв сингл, „Do It Like a Dude“ кој се искачил на 2 место во Обединетото Кралство. Нејзиниот следе сингл, „Price Tag“ се искачил на првото место во Обединетото Кралство (каде останал две последователни недели), Ирска и Нов Зеланд, а во топ 10 и во 19 други земји.. Нејзиниот пев албум бил издаден на 25 февруари, 2011 и се искачил на второто место на Британската Табела за Албуми.

http://www.youtube.com/watch?v=rQcREpyz06w

http://www.youtube.com/watch?v=iiwZSI8kaAg&feature=related

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit