Јогата може да спаси живот?

7 јули, 20110
joga

Со редовното правење на вежбата `поздрав на сонцето` може да ги затегнете мускулите, да се ослободите од стресот и да го симнете крвниот притисок, се резултатите од неколку истражувања, кои уште еднаш ја препорачуваат јогата пред останатите физички активности и препорачуваат дека секој од нас треба да ја вклучи во својот дневен план на вежбање.

Во анализата на бројните студии за влијанието на јогата и медитацијата врз хипертензијата, утврдено е дека овие две техники се убедливо пред сите останати физички активности. Го намалуваат систолниот, но и дијастолниот притисок. Значи редовното практикување јога може да биде адекватна замена за треапија со лекови. Без разлика дали боледувате од хипертензија, проблеми со бубрези, можеби сакате да превенирате мозочен или срцев удар или едноставно ви досадиле вежбите кои ги правите секојдневно, вклучете ја јогата во својата програма за здрави и среќен живот.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit