Кафето штити од рак на гарди

21 мај, 20110
coffee01

Жените кои пијат по неколку кафиња на ден ја преполовиле можноста за заболување од најагресивната форма на рак на градите, откриле научниците.

Научниот институт во Стокхолм направил едно истражување во кое вклучил 6000 жени. При тоа било тестирано каков ефект остава кафето врз здравјето на жената. Овој пат нема да ги дискутираме сите ефекти, туку само оној што се однесува на ракот на дојка. Жените кои пијат повеќе од 5 шољи кафе на ден за 50%  ја намалиле шаната да заболат од оваа болест.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma