Како да го подготвите лицето за лето

10 јули, 20110
face moisturizer

Летните горештини можат да бидат погубни за кожата на вашето лице, затоа бидете подготвени на време. Еве на што треба да обрнете внимание:

Пијте доволно вода

Внесувајте течности, пред сè вода, со цел вашиот организам да ги создаде потребните залихи кои ќе и бидат потребни на кожата кога сонцето ќе “пече“.

Редовно чистете ја кожата

Исчистете ја кожата од шминката пред да одите на спиење, а доколку не користите шминка, мијте го лицето неколку пати во денот. Употребувајте бели сапуни, без дополнителни мириси, а најдобри се оние на база на билки.

Еднаш неделно пилинг

Еднаш во седум дена направете пилинг на лицето – со готов препарат, или направете го сами од пченично брашно и пена за миење.

Одберете соодветен крем за лице

Посоветувајте се со дерматолог кој крем е најдобар за вашата кожа. Можеби ќе ви рече дека за време на летото, за вас е најдобар крем само со заштитен фактор. Не купувајте сами препарати за нега на кожата – тие се скапи, а само малку од нив се ефикасни.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit