Како да се ослободите од стресот на работа?

4 јули, 20110
Woman Attacking Photocopier

Стресот може да предизвика могу здравствени проблеми и да доведе до болести на срцето, депресија, прекумерна тежина и губење на сескуалната желба. Дознајте како да го победите стресот на работното место и да живеeте поздраво и посреќно.

1. Уа финансиска криза

Бидете информирани, но недозволувајте  приказните за финансиската криза да ве обесхрабрат. Не сте осамени овој пат, целиот свет е загрижен. Знаете колку вредите и само со насмевка викнете : “Уа финансиска криза! ”
2. Одморете се

Работните маратони можат всушност да и наштетат на вашата продуктивност. Наместо тоа, искористете ја заслужената пауза за време на раборното време.

Не заборавајте секој час да станете од компјутерот, да ги одморите очите и да се растегнете. И престанете да јадете во канцеларија на биро.
3. Запаметете- Не сте совршени

Префекционизмот не е секогаш позитивна карактеристика. Ако имате преголеми очекувања мора да бидете спремни да прифатите многу разочарувања- не морате скогаш  работата да ја завршите совршено- но може да ја завршите коректно.
4. Работата оставете ја во канцеларија

Често не сфакаме колку може работата  да штети на нашито приватен живот. По завршувањето на работното време работата оставете ја во канцеларија и посветете се на семејството, пријателите, гледање телевизија или било што што ве забавува или ве прави среќни.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi -

https://finandearth.com/