Каков вид на леб да избереме?

17 јануари, 20110
leb

Сите знаеме дека, интегралното брашно не е рафинирано, за разлика од белото брашно. Интегралниот леб содржи цели зрна, а секое зрно има слој. Овој слој содржи здрави диетални влакна кои во нашиот желудник го зголемуваат својот волумен и го штитат системот на варење. А воедно ги врзува маснотиите и на тој начин овозможува полесно да ги исфрламе и не дозволува негативните ефекти да се манифестираат во нашата крв. Со оглед на тоа дека секој вид на леб има свои предности нутриционистите советуваат често да го менуваме лебот. ‘Ржениот леб тешко се вари, и не содржи витамин Б3, затоа не се препорачува во долгорочна употреба. Лебот од хељ е богат со железо, фосфор и витамини од Б-комплексот, кој се смета за еднo од најздравите јадења.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi