Кои се факторите за подочниците?

28 февруари, 20110
podocnici

Недостаток на сон, сонцето, алергиите, кафето, алкохолот и генетиката се само дел од факторите за подочниците. Еве неколку корисни совети за тоа како да се ослободите од темните кругови под вашите очи.

Доколку имате чести алергии, најверојатно имате и подочници. Во тој случај советуваме да користите анти-алергиски капки за очи.

Користете крема за пределот околу очите, кој содржи витамин К. Овој витамин дава поголеми резултати кога се комбинира со ретинол. Бидејќи е тешко да најдете крема која ги содржи и двете состојки, тогаш комбинирајте креми кои содржат витамин К и ретинол.

Сонцето исто така предизвикува појава на подочници. Доколку сте изложени подолго време на сонце, се препорачува да носите очила за сонце.

Обидете се да спиете подолго, и да пиете што помалку кафе и алкохол.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi