Кој го наредил нападот и палењето на преминот Јариње во Косово?

29 јули, 20110
jarinje

Српски наркобос од Косово се смета дека е одоговорен за нападот и палењето на граничниот премин Јариње во северниот дел на земјата, каде по блокадите на патот немирите ескалираа.

Нападот и палењето на самиот граничен премин, според разузнавачките служби и безбедносните агенции, го организирал србин, локален бос на криминални групи кои се занимваат со шверц на дрога и други стоки, пренесува Блиц.

Локалниот бос бил познат на полицијата од порано и тоа по најлоши криминални дела.

Поради шверц со дроги тој бил уапсен во 2003 година, а две години подоцна повторно бил приведен поради кражби на автомобили.

Нападот веројатно го организирал за да се искомплицира ситуацијата на премините, бидејќи не му одговара поставувањето на албански царински службеници.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit