Која прва дама на САД е најубава? Оценете сами

29 јуни, 20110
micheleobama

1. Мишел Обама – во Јужна Африка – за време на оваа посета таа се сретна со Нелсон Мендела. Ова е нејзина втора посета надвор од САД, каде таа патуваше без својот сопруг.

2. Мишел Обама – во Мексико – нејзиното прво соло патување во Мексико, каде беше во тридневна посета која беше фокусирана на кревање на свеста кај малдите за прекумерната дебелина.

3. Лаура Буш – во Прага – која заедно со својата ќерка беше во посета на Чешка и држеше говор за правата на жените.

4. Лаура Буш – во Авганистан – во 2005 каде се сретна со жените од институтот за настава на малдите авганистанки, каде вети помош од САД.

5. Лаура Буш – во Јужна Африка – за време на владеењето на нејзиниот сопруг таа неколку пати ја посети оваа држава каде најчесто држеше говори за кревање на свеста за ХИВ и маларија.

6. Лаура Буш – во Бурма – каде збореше колку е битно да се воспостави демократија во сите гранки на таа држава.

7. Хилари Клинтон – во Кина – каде држеше говор на Четвртата конференција на ОН за правата на жените.

8. Хилари Клинтон – во Босна – во 1996 година таа реши да патува во Босна, посета која самата изјавила дека никогаш нема да ја заборави.

9. Ненси Реган – во Обединетото Кралство – без својот сопруг таа во 1981 година присуствуваше на венчавката на Принцот Чарлс и Дијана.

10. Патриција Никсон – во Перу – таа ја посети оваа земја веднаш по силниот земјотрес од 7,9 степени во 1970 година.

11. Елеанор Рузвелт – во Обединетото Кралство – таа беше првата дама која за прв пат патуваше сама во странство без придружба на својот сопруг.

12. Џеки Кенеди – без својот сопруг, во придружба со својата сестра во 1962 година, Џеки ја посети Индија, каде се запозна со тогашниот премиер, кој пак ја запозна со неговата ќерка, Индира Ганди, која пак четри години подоцна стана првата жена премиер во светот.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi -

https://finandearth.com/