Коктел витамини за посилен имунитет

23 декември, 20110
summer_Fruit_cocktail_3

За зајакнување на имунолошкиот систем е неопходно секојдневно да ја внесувате препорачаната доза на трите најважни витамини А, Ц и Е, кои се најделотворни доколку се конзумираат одеднаш.

За силен имунитет нутриционистите препорачуваат салата од морков, домати, пиперки и исечкан магдонос, во која ќе додадете сок од лимон, малку маслиново масло, сол и бибер.

Во прилог на салатите, се препорачува и свежо исцеден коктел од портокал и морков во комбинација со две лажици масло од пченични никулци. Најдобро е овој коктел да се конзумира наутро, за да може телото да ги апсорбира сите витамини.

Витаминиот А е потребен за очите и дишните патишта. Витамин Ц, освен што штити од настинки, се бори против стресот и помага во производството на хормонот на среќата.
Витаминот Е е исклучително важен за зајакнување на срцето и циркулацијата, но и за намалување на алергиските манифестации кај луѓето склони на различни форми на алергии.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma