Крокети од компир и печурки

27 јуни, 20110
kroketi

Подготовка:

Излупете го компирот,  сварете го, па испасирајте (како за пире).
Печурките насецкајте ги ситно, издинстајте и добро исцедете ги од течноста.
Потоа соединете ги компирот и печурките, додадете ситно рендан кашкавал, 2 јајца, презла, ситно сецкан магдонос и зачинете по желба.
Смесата добро измесете ја, направете крокети, извалкајте ги прво во брашно, па во изматените јајца и на крај во презлата.  Пржете ги од сите страни додека не добијат златно-жолта боја.
Кога се готови, вадете ги на кујнска хартија да се исцедат од маснотијата.

Состојки:

  • 250гр презла
  • 250гр печурки
  • магдонос
  • 350гр компир
  • 50гр кашкавал
  • 100 гр брашно
  • 4   Јајца

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma