Лазањи

28 јуни, 20110
lasagna

Подготовка:

Сварете го тестото и оставете го да се исуши. Од павлаката, пармезанот и путерот направете сос.

На малку маслиново масло пропржете го кромидот и морковите, додадете го месото, а потоа и останатите состојки и оставете го на оган додека не се згусти смесата. Потоа додадете го сосот и со целата смеса фулувајте ги лазањите.

Кога ќе завршите со филувањето, посипете со пармезан и печете 20 минути во загреана рерна на 220С.

Состојки:

 • 12 кори за лазањи
 • 150гр мелено месо
 • 150гр печурки
 • 600гр павлака
 • 200гр пармезан
 • 2 лажци путер
 • Една главица кромид
 • Морков
 • Масло
 • Путер
 • Пире од домати
 • Лажица брашно
 • Сол, бибер
 • Мајчина душица и оригано

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi -

https://finandearth.com/