Леб најбрз на Сардинија

9 мај, 20110
2009_Rally_Ireland_-_1st_overall_Sebastien_Loeb

Победник на трката од Светскиот рели шампионат, која овој викенд се одржа на Сардинија, е возачот на Цитроен, Себастијан Леб. Бранителот на титулата до вториот триумф сезонава стигна пред Финецот Мика Хирвонен во Форд и Норвежанецот Петер Солберг во Цитроен.

Леб со овој успех го превзема водството во генералниот пласман по пет трки со 100 бода, седум повеќе од Хирвонен, додека трет е Французинот Себастијан Ожие, (Цитроен) со 81 бод.

Следната трка од Светскиот рели шампионат се вози во Аргентина од 26. до 29. Mај.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma