Лешниците ја намалуваат болката

27 јануари, 20110
macadamia-nuts

Лешниците содржат идеална комбинација на витамините од B комплексот, а кои имаат благотворно дејство врз нашиот нервен систем. Тие исто така содржат и масни киселини и липиди кои ја подобруваат работата на мозокот и концентарцијата. Докажано е дека оваа намирница ги ублажува и хроничните болки, благодарение на супстанцата која го стимулира лачењето на серотонин, хормонот задолжен за добро расположение и среќа. Исто така овој хормон го смалува прагот на осетливост, па лекарите го препорачуваат на сите кои имаат било каква врста на болка.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi