“Like a Rolling Stone” најдобра песна на Боб Дилан

13 мај, 20110
Singer Bob Dylan (R) performs during his show in Vietnam's southern Ho Chi Minh city April 10, 2011. Dylan is in Vietnam for a one day performance. REUTERS/Stringer (VIETNAM - Tags: ENTERTAINMENT)

Песната  “Like a Rolling Stone” на Боб Дилан од 1965 година е прогласена за најголем хит на легендарниот американски уметник, во изборот на музичари, писатели и академици. Истражувањето било спроведено од магазинот “Ролинг Стоун”, по повод 70 роденден на музичарот, кој ќе го слави на 24 мај. Меѓу учесниците кои биле поканети да ги коментираат неговите хитови биле Боно, Мик Џегер и Кит Ричардс. Песната “Like a Rolling Stone” која се состои од три акорди и трае 11 минути, се наоѓаше на албумот “Highway 61 Revisited”, кој беше објавен во 1965 година. На второ место се нашла песната “A Hard Rain’s A-Gonna Fall”, а на трето место “Tangled Up in Blue”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi