Lozier Model 84

28 октомври, 20110
0

Моделот Meadowbrook 84 на Lozier од 1914-та година, бил некогаш во многу непристојна состојба. Тој бил произведен како гола шасија, но подоцна ново тело е креирано преку плановите и фотографиите на фабриката. Комплетната реставрација била изведена во текот на 1990-тите за Don Boulton колекцијата. Моделот добил Houk wire тркала кои биле опција плус за ова возило и бела боја на телото со сини браници. Таа има левата страна возење управувачот, без ветробранско стакло, црна кожа тапацир, и црна меки врвот. Светлата се напојувале преку гас, технологија која била складна за тој период.

Возилото се напојувало со 368,8 кубни инчи L-head мотор кој располага со 56 коњски сили и четири-брзински мануелен менувач. Механички кочници се распоредени на две тркала и големината на шасијата изнесува 120 инчи.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi