Мафини од кокос

14 ноември, 20110
kokos

Потребни состојки:

150 гр. шеќер

120 гр. путер

2 јајца

300 гр. брашно

100 гр. кокосово брашно

250 мл. млеко

Кора од еден лимон

2 лажици какао

1 лажица бадемово масло

Прашок за печиво

Ванилин шеќер

50 гр. кокос

Припрема:

Во посебен сад матете ги путерот и шеќерот со миксер и постепено додавајте ги јајцата едно по едно. Во оваа смеса додајте го прашокот за пециво, брашното, кокосовото брашно, кората од лимон, бадемовото масло, какаото и млекото, па мешајте се додека смесата не се соедини.

Ваа приготвената смеса сипете ја во калап за мафини кој претходно сте го намрсиле со путер. Печете на температура од 180 степени целзиусови околу 30тина минути.

Извадете ги мафините од рерна, послужете ги во чинија за сервирање и врз нив посипете кокос. Добар апетит!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş