Магијата на сонцето на улиците во Њујорк

12 јули, 20110
njujorksonce

Жителите на Њујорк оваа појава која се случува два пати годишно, кога заоѓа Соцето и се израмнува со самите улици низ градот. Сончевите зраци неверојатно продираат низ улиците и авениите на овој град, под права линија од запак кон исток.

“Станува збор за уникатен урбан феномен во светот“, вели астрофизичарот Нил деграс Тајсон од американскиот музеј за природна историја. Тој оваа појава прв пат ја забележал во 1996 година, но после пет години ја документирал.

Оваа година, на 30 мај беше забележан овој феномен, а наредниот се очекува да се случи утре на 13 јуни. Во текот на зимата овој феномен се заележува на 5 декември и 8 јануари. Погледнете ги прекрасните фотографии од Њујорк за време на овој феномен.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit