Мали трикови за големи стресови

19 мај, 20110
stress

Земете длабоко воздух. Задржете го здивот. Држете го уште малку. Сега пооооолека испуштете го воздухот од белите дробови. Се чуствувате подобро? Добро, но ова не е единствената антистрес техника која може да ја применувате.

Мали трикови или кратки совети

–  силно отворете ја устата, задржете ја така  барем 15 секунди. Повторете ја постапката неколку пати. Овие затегнувања и опуштања на мускулите на лицето ќе направи да ви се намали напнатоста околу вратот.

–  Вдишете длабоко. Оближете ги усните, па полека испуштајте го здив. Ладниот воздух ќе ви помогне да се смирите.

–  Набавете си тапа од плута. Ставете ја меѓу забите и нежно загризувајте. На овој начин ќе ви се опушти вилицата, а со тоа и главата.

На долг рок

–  имате обврски (работни, семејни или хоби), секогаш имајте план

–  немојте да заборавите да направите и план Б

–  потпрете се на пријателите

–  немојте да носите одлуки без советување до личност која е успешна во областа на животот која вам ви предизвикува стрес.

–  немојте да ги игнорирате финансиите, тие често знаат да бидат причина број еден за стрес

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma