Манастир изграден на вулкански отвор

8 јуни, 20110
taung kalat naslovna

Погледнето го ова неверојатно место, лоцирано во Taung Kalat, во централниот дел на Бурма. Неколку километри одалечено од античкиот град Баган, кулите на манастирот се издигаат високо како гигантски замок од песок. Тоа всушност претставува будистички манастир кој почива на вулкански отвор. Звучи опасно, но во оваа фаза од животот на Taung Kalat, не постои сериозна закана. Вулканскиот отвор се формира кога магмата, е на нејзиниот пат нагоре како активен вулкан се стврднува во внатрешноста. Вистинска штета би било доколку вулканот стане активен и го вивне во воздух прекрасниот манастир.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort - Korsan taksi -

https://finandearth.com/