Масони кои го променија светот – прв дел

15 октомври, 20110
nasolvna

Од Американски Претседатели до врвни спортисти, од основоположниците до легендарни писатели, Масоните можат да се сретнат речиси во секое поле. Еве некои од најзначајните Масони, класифицирани по професии.

Американски Претседатели

Повеќе од десетина Американски Претседатели беа членови на оваа братска организација, вклучувајќи го и Џорџ Вашингтон, кој се здобил со истакнатата титулата Голем Мајстор. Џејмс Монро и Ендрју Џексон, исто така, беа Масони, а за Томас Џеферсон и Џејмс Медисон се смета дека биле поврзани со организацијата. Претседатели од 20-от век, кои беа членови се: Вилијам Мекинли, Теодор Рузвелт, Вилијам Х. Прамен, Ворен Хардинг, Френклин Рузвелт, Хари Труман, Џералд Форд, а Линдон Б. Џонсон беше иницирана, но се здобил само со првиот од трите Масонски степени и поради тоа се смета дека не бил вистински член.

Џорџ Вашингтон
Ендрју Џексон
Томас Џеферсон
Теодор Рузвелт
Хари Труман
Линдон Б. Џонсон

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris