Категорија: МАСОНИ

nassssss4-610x269.jpg
Тим Хортон не беше единствениот експерт во создавање на ланец на ресторани за брза храна меѓу Масоните. Дејв Томас (основач на Wendy), Боб Еванс и Харланд Сандерс (“полковникот”, основачот на Kentucky Fried Chicken), исто така, беа членови. Всушност, на надгробната плоча на Сандерс е ставен масонскиот симбол – шестар и агломер. Трговците со крзно Џон […]

naslovnaa4-610x269.jpg
Боксерскиот шампион во тешка категорија Џек Демпси беше Масон, како и неговиот колега боксерот Шугар Реј Робинсон. Голф легендата Арнолд Палмер стана член во братството од 1958 година. Голем број на бејзбол играчи се дел од организацијата: Тај Коб, Хонус Вагнер, Боб Фелер, Вили Мејс. Познатиот хокеј играч Тим Хортон, кој го има основано најголемиот […]

masoni-610x269.jpg
Масоните се познати по својот интерес за архитектурата, па воопшто не треба да не изненади што многу реномирани уметници се членови во братството, вклучувајќи ги: Фредерик Аугуст Бартолди, францускиот скулптор кој ја дизајнираше Статуата на слободата; Густав Ајфел, дизајнерот на кулата што го носи неговото име – Ајфеловата кула; таткото и синот скулптори Гуцон и […]

naslovnaaa2-610x269.jpg
Семјуел Лангхорн Клемeнс, подобро познат како Марк Твен, е еден од најпочитуваните писатели, член на организацијата. Друг познат писател, член на братството бил Франсoа Мари Аруе, попознат како Волтер. Исто така, Масони беа: Радјард Киплинг, Сер Артур Конан Дојл, Сер Волтер Скот, Џонатан Свифт, поетот Роберт Барнс и драмскиот писател Оскар Вајлд.

maspe-610x269.jpg
Во добата на џезот, голем дел од славните музичари, композитори и текстописци беа Масони; голем број на музичари и пејачи, вклучувајќи ги: Луис Армстронг, Каунт Бејзи, Дјук Елингтон и Нет Кинг Кол. Композиторите Џорџ М. Кохан, Ирвинг Берлин, потоа В. С. Гилберт и Артур Саливан (попознати како Гилберт и Саливан) беа членови, исто како и […]

naslovna74-610x269.jpg
Голем број Масони ги создадоа своите имиња на бојното поле. Меѓу нив беа Џон Пол Џонс и Маркиз де Лафајет, херои во Американската револуција. Исто така, Масон беше и Бенедикт Арнолд (кој беше протеран поради неговото предавство за време на војната). Многу генерали кои се бореа на спротивната страни за време на Граѓанската војна беа […]

masoniusa-610x269.jpg
Aмерикански политичари Голем број Масони чекореле низ Конгресната Сала или пак биле гувернери. Конгресмените Хенри Клеј, Нелсон Олдрич и Вилијам Џенингс Брајан беа Масони. Бирч Бај, Лојд Бенстен, Стром Турмонд, Џеси Хелмс и Сем Ервин исто така беа Масони. Всушност, Масони биле и таткото и дедото на сенаторот Џон Мекејн. Поранешните сенатори Боб Дол, Трент […]

nass3-610x269.jpg
Основоположници и патриоти Бенџамин Френклин стана Голем мајстор во 1734 година и истата година ја издаде првата Масонска книга во Америка. Томас Пејн во почетокот на 19-от век напиша есеј за потеклото на слободната Масонерија и поради тоа се смета дека бил Масон. За Семјуел Адамс, Патрик Хенри и Френсис Скот Ки исто така се […]

nasolvna-610x269.jpg
Од Американски Претседатели до врвни спортисти, од основоположниците до легендарни писатели, Масоните можат да се сретнат речиси во секое поле. Еве некои од најзначајните Масони, класифицирани по професии. Американски Претседатели Повеќе од десетина Американски Претседатели беа членови на оваа братска организација, вклучувајќи го и Џорџ Вашингтон, кој се здобил со истакнатата титулата Голем Мајстор. Џејмс […]

FS_freemasons_houseofthetemple-610x269.jpg
Куќата на храмот (1733 16та улица Северозападно) Овој Масонски храм претставува центар на Античкиoт и Широкоприфатениот Шкотски Ритуал на Масонството, наречен Главно Собрание, 33-от степен, Јужна јурисдикција. Храмот беше дизајниран од страна на не-Масон, John Russell Pope, архитектот кој го дизајнираше Меморијалниот центар Џеферсон и главната зграда на Националната галерија на уметност. Тој беше инспириран […]

Masonic-Symbol-610x269.jpg
Вистината за Масонските тајни Јас сум Масон веќе десет години. Во текот на овој период, научив многу во врска со Масонските тајни. Без никакво двоумење, би сакал да ја откријам вистината зад тајните, бидејќи вистината е дека тајните на нашата организација се видливи за секого. Дали има тајни во нашите Масонски симболи? Можеби, но доколку […]

EMBROID-MASONIC-PATCH-WITH-BLUE-EMBLEM-ON-A-610x269.jpg
Во изминатиот период пишувавме за масонеријата, од своите почетоци, па се до денес; како се станува масон, кој може да биде масон, за масонеријата во светот…во регионот, а и мал дел за масонеријата во Македонија. За Македонската масонерија ќе продолжиме во септември, а до тогаш, погледнете го видеото за “Најпознатите Големи мајстори во светот од […]

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris