Масони кои го променија светот – Спортистите

27 октомври, 20110
naslovnaa

Боксерскиот шампион во тешка категорија Џек Демпси беше Масон, како и неговиот колега боксерот Шугар Реј Робинсон. Голф легендата Арнолд Палмер стана член во братството од 1958 година. Голем број на бејзбол играчи се дел од организацијата: Тај Коб, Хонус Вагнер, Боб Фелер, Вили Мејс. Познатиот хокеј играч Тим Хортон, кој го има основано најголемиот ланец на ресторани за брза храна во Канада, беше исто така дел од организацијата. Масони беше и кошаркарскиот тренер Ред Ауербах и човекот кој ја измисли кошарката, Џејмс Нејсмит.

Арнолд Палмер
Боб Фелер
Вили Мејс
Ред Ауербах
Тај Коб
Тим Хортон
Хонус Вагнер
Џејмс Нејсмит
Џек Демпси
Шугар Реј Робинсон

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş