Масони кои го променија светот – Воени лидери

21 октомври, 20110
naslovna

Голем број Масони ги создадоа своите имиња на бојното поле. Меѓу нив беа Џон Пол Џонс и Маркиз де Лафајет, херои во Американската револуција. Исто така, Масон беше и Бенедикт Арнолд (кој беше протеран поради неговото предавство за време на војната). Многу генерали кои се бореа на спротивната страни за време на Граѓанската војна беа членови во братскиот ред, вклучувајќи ги Џорџ Пикет и Џошуа Чемберлејн – и двајцата се бореа во Гетисбург. Генералите од Втората светска војна, Омар Бредли и Даглас Мекартур како и адмиралот Арлеиг Бурк, исто така, беа истакнати Масони.

Арлеиг Бурк
Бенедикт Арнолд
Даглас Мекартур
Маркиз де Лафајет
Омар Бредли
Џон Пол Џонс
Џорџ Пикет
Џошуа Чемберлејн

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş