Category: МАСОНИ

masonski-hram-naslovna-610x269.jpg
Масонскиот храм во Филаделфија – храм на сите светски архитектонски стилови Масонскиот храм во Филаделфија е едно од најубавите архитектски богатства на оваа држава. Историјата за овој храм започнува во 1867 година, кога масоните од Филаделфија ја препознале потребата за место каде ќе ги одржуваат нивните состаноци. Тие дури организирале натпревар за избор на најдобар […]

masoni-610x269.jpg
Во нашата нова статија (видео) ќе ве воведеме во светот на масонските симбили –  нацртани или испечатени илустрации кои ги отсликуваат различните симболи и знаци на Масонството.

door1-610x269.jpg
Најдолгиот и најдеталниот фељтон за масоните продолжува но, од месец септември. Попара ќе направи пауза со овој фељтон од 1-ви август до 1-ви септември, а во меѓувреме ќе ги објавиме најинтересните видеа поврзани со слободното ѕидарство во светот. Со љубов www.popara.mk

naslovna68-610x269.jpg
Рикард Флечер (28-ми март 1944 година – 28-ми февруари 2005 година), историчар со специјализација во областа на средниот век. Истакнат професор по историја на Универзитетот на Њујорк и исклучителен познавач на средновековната историја на Англичаните и Шпанците. Секретар на Големата Масонска Ложа на Англија. Масон, кој недвосмислено остави огромно влијание на современиот однос помеѓу Братската […]

door-610x269.jpg
Македонското слободно ѕидарство во повеќе наврати успеало да се осамостои. Првите Македонски ложи беа формирани во Солун и во Битола, иако во тој период, поголем дел од Македонските интелектуалци рамноправно и братски функционираа во Големите ложи во Белград и Софија. Борбата за независна Македонска држава претставуваше мотив на Македонските слободни ѕидари. Нивните односи со масонските […]

Naslov-610x269.jpg
Добитници на Нобелова награда за хемија   Wilhelm Ostwald, (2 септември 1853 година – 4 април 1932 година); познат и истакнат германски хемичар. За неговото достигнување во областа на хемијата, особено за работата поврзана со катализа, хемиската рамнотежа и брзината на хемиската реакција, во 1909 година доби Нобелова награда за хемија. Ostwald е познат и […]

6518_narodnabanka-blic_f-610x269.jpg
Суптилното потпишување на масоните уште еднаш потврдува, дека дел од починатите браќа се сеуште присутни во мислите на масоните. Нормално, во скад со начинот на кој слободните ѕидари се потпишуваат на градбите, слободноѕидарските симболи или ликови можат да се забележат на дел од паричните средства кои биле или сеуште се во оптек. На книжната пара […]

Naslovna3-610x259.jpg
IV Истовремено, масонството во овој случај, беше важна маска позади која се раѓаше краткотрајната Независна Хрватска држава, додека Големата ложа “Jugoslavija” ги вложуваше сите напори за да ја задржи целината на државата. Повторно е важно ја напоменеме разликата меѓу “масон“ и масон – едните беа дел од непризнаената ложа “Libertas”кои интензивно работена на едната идеа, […]

beogradnaslovna-610x269.jpg
I Во новиот дел на Белград, после Втората Светска војна, беа изградени зданија кои асоцираат на масонското влијание. За сите овие згради не може со сигурност да се тврди дали масоните имале одредено влијание врз градењето но некои коинциденции не можат да се избегнат. Можеби од суштинско значење претставува влијанието на слободното ѕидарство пред Втората […]

Naslovna2-610x269.jpg
I Олицетворение за влијанието на масонството во просветителството и во српскиот живот, во првата половна на 20от век, се забележуваше преку влијанието на Друштвото “Sveti Sava“ на Дорчула, кое беше сместено на улицата Dušanova 13. Веднаш до оваа зграда се наоѓа и Домот на Sveti Sava, зградата во која денес е сместен Факултетот за физичка […]

Naslovna1-610x269.jpg
Без никакви сомневања, најголемото масонско здание кое настана во Белград во периодот меѓу двете светски војни е денешната зграда, Поштенскиот музеј во Белград, што се наоѓа на улицата Palmotićeva 2. Оваа зграда беше изградена и се користеше како Министерство за пошта, а реконструирана е во почетокот на последната деценија на 20от век. Реставраторите го почитуваа […]

naslovna52-610x269.jpg
Во улицата Uzun Mirkov, во ист временски период, беа изградени неколку згради и секоја од нив има симболички знаци кои се поврзуваат со слободните ѕидари. Се наоѓаат во близина на Kalemegdan, на местото каде што улицата Uzun Mirkov се вкрстува со улицата Car Uroš од едната страна и со улицата Kralj Petar од другата страна. […]

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris