Најпознатите масони од 33-от степен во светот

11 октомври, 20110
EMBROID-MASONIC-PATCH-WITH-BLUE-EMBLEM-ON-A

Во изминатиот период пишувавме за масонеријата, од своите почетоци, па се до денес; како се станува масон, кој може да биде масон, за масонеријата во светот…во регионот, а и мал дел за масонеријата во Македонија. За Македонската масонерија ќе продолжиме во септември, а до тогаш, погледнете го видеото за “Најпознатите Големи мајстори во светот од 33-от степен“.

Што значи 33-от степен во светската масонерија?

Во т.н. хиерархија, масонството егизстира од самиот почеток. Основните масонски правила од времето на Соломон, до денес, познавале само три степена: ученик, калфа и мајстор. Но, со префрлувањето на масонеријата во САД, некои стереотипи се менуваат и организирањето на братството си добило поинаква физиономија. Во 19-от век, при создавањето на САД, George Washington, имал визија за Голема држава составена од 33 држави. Формирани се 33 братства, во секоја од нив, за подоцна тоа да се покаже како “лоша“ проценка и тесна инка за развивање на масонската филозофија на тлото на САД. Тој т.н. хендикеп, до ден денешен го чувствуваат братствата во САД. Премалку Ложи за преголема држава.

За степените во масонеријата ќе зборуваме наесен, а како кратко интро за денешното видео, овие информации се надеваме дека се доволни.

Бидејќи фељтонот за масонеријата од месец мај до денес го следеа повеќе од 450.000 читатели на www.popara.mk, се надеваме дека ова видео ќе предизвика интерес, а сите вие кои сте наши нови фанови и читатели, ве информираме дека во архивата на нашата страна, можете да прочитате навистина многу работи поврзани со оваа тема, за која до пред извесено време, не се зборуваше воопшто. Ова е сигурно најголемиот, најдеталниот и најдолгиот фељтон досега напишан за оваа проблематика, не само во Македонија туку и пошироко во регион!

Уживајте во краткото информативно видео за Најпознатите Масони кои го достигнале 33-от степен!

httpv://www.youtube.com/watch?v=Mfel7Iz5Pc0

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris