Меморијалниот центар Мартин Лутер Кинг Џуниор во Вашингтон! За некои работи не требаат зборови!

21 август, 20110
mlk-memorial_web

На 28 август навршуваат 48 години откако Мартин Лутер Кинг Џуниор го даде легендарниот „Јас имам сон“ говор, па така главниот град на државата ќе му посвети споменик и меморијален центар во Националниот центар.  Тоа ќе биде прв меморијален центар посветен на еден афро-американец и прв соло меморијал на човек кој не бил претседател.

Иако тој сигурно нема да се отвори уште една недела, на посетителите ќе им биде овозможено да гледаат како се гради. Видеото подолу ќе ви даде јасна слика и повеќе информации за тоа меморијалниот центар, неговата локација, дизајн и уредување.

httpv://www.youtube.com/watch?v=CaYN1TJLCG0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi