Милионери кои имаат приватни острови… а зошто да не го купат и островот на змиите на Преспа а? :)

18 август, 20110
naslovna-ostrovi

1. Аристотел Оназис: Скорпиос Остров, Грција

Милијардерот грк Аристотел Оназис, е заслужен за удирање на грчкиот приватен остров тренд во 1968 кога се омажил со Џеки Кенеди на Скорпиос, неговиот рај во Јонското Море. Внуката на Оназис Атина најверојатно го има наследено островот после неговата смрт и категорично негираше во 2009 година имало продажба за наводна 170.000.000 долари, поради гласините дека Бил Гејтс, Мадона и Роман Абрамович биле заинтересирани. Една година подоцна, Џорџо Армани го купи островот за само 190.000.000 долари. Во голема мера островот останува недопрен.

 

2. Ричард Бренсон: Некер Остров, British Virgin Islands

Британскиот бизнис богаташ Г-дин Ричард Бренсон, кој го започна својот прв претприемачки потфат на возраст од 17 години, почна со недвижности со лов на Карибите, кога слушна дека некој од Британските Девствени Острови биле на продажба. Некер островот го купил за 293 милиони долари во 1979 година, само шест години по лансирањето Вирџин Груп. Три години и 10 милиони долари подоцна, тој изгради приватен центар, кој оттогаш го изнајмуваат пријатели и познати личности како принцезата Дијана и Стивен Спилберг. Овој Јули Ник Лацхеј и Ванеса Миннилло, се венчаа во Еденик светилиштето на Бренсон. “Ние сме биле тука повеќе пати на одмор и кога се свршивме, ние помисливме на островот како совршено место да имаме свадба”, изјави Лацхеј за магазинот Пипл.

 

3. Приватен Остров на Sвездите

Џони Деп: Малата сала езерото Кеј, Бахами

Џони Деп наводно се вљубил во Бахамите за време на снимањето на првиот Пиратски филм, и реши неговата судбина да се мие на брегот на својот прв приватен остров. Во 2004 година тој инвестираше 3.600.000 долари на неговиот плен во во Малата сала езеро Кеј, едно затскриено место на Ексума острови. Тој подоцна за печатот изјави дека островот ќе работи на соларна енергија , и јасно изјави дека папараците не се добредојдени.

 

4. Дејвид Коперфилд: Муша Кеј, Бахами

Еден остров едноставно не би го направил за светски познат Дејвид Коперфилд, па затоа тој се реши за 11 мали островчиња кои го сочинуваат Бахамите-Муша Кеј, каде што почна изградбата на 700 хектари одморалиште во 2006 година. Тој брзо ги трансформира во играиште на магионичарот со Гилган остров атмосфера. Тој го опиша местото каде што ќе може да “создаде магија во три димензии ”, одморалиште што  е дел од рајот, дел морничав Дизни Свет, со скриени возењаа во филм-театри и темни ходници низ џунглата кои водат кој Мајмун селото. Иако колибите со сламени покриви на островот можат да сместат неколку стотици, само 24 гости се добредојдени во еден момент за да се излади 265 милиони долари неделно по лице.

 

5. Фаитх Хил и Тим МкГрел: Гоат Кеј, Бахами

Земјените sвезди Фаитх Хил и МкГрел ја завршуваат нивната работа на нивниот нов дом на приватниот остров Гоат Кеј. Џони Деп ќе биде еден од нивните комшии, као Гоат Кеј е еден од Ексума Острови на Бахамите. Нивниот остров има 17 хектари, рајот ќе има 15.000квадратни мерки, со 4 спални куќи што доаѓа во комплет со потрага кула.  На островот исто така ќе има, 3 помали куќи за нивниот персонал.

 

6. Мел Гибсон: Маго Остров, Фиџи

Кажете што ќе кажете за Мел Гибсон, тој сигурно има добар вкус во приватни острови. Назад во 2005 година, актерот наводно потрошил 9.000.000 долари за да го купи Маго Островот. Не е лоша зделка, со оглед на тоа дека островот зазема 5.400 хектари. Иако тој има еден тон од простор, Гибсон изјави дека тој ќе го остави островот во голема мера недопрен, освен за озградба на скромен дом.

 

7. Приватен Остров на Sвездите

Леонардо Ди Каприо: Блакадоре Кеј, Белизе

Леонардо Ди Каприо го купи Блакадоре Кеј во Белизе во 2005 година. Островот- повеќе од 104 хектари – го купи за само 1.750.000 долари. Неверојатно овој рај од остров, нема да остане приватен за долго. Актерот планира да го претвори во одморалиште. 80-те луксузното одморалиште ќе има приватни вили, бањи, ресторани и базени.

 

8. Дин Камен: Северен Думплинг Остров, Н.Ј.

Северен Думплинг Остров, е островот на домот на Деан Камен, пронаоѓачот на Сегвеј. По дебатата со државата над ветерот на турбината, Камен одлучил да го напушти САД. За неговата одлука, Камен рече: “Со една мала куќа на островот, тие одлучија дека е стандбена зона.” Тие рекоа:” Вие не можете да ја изградите било која структура или секој дом да биде повеќе од 40 метри височина без варијанса.” И ми треба 100 метри кула.“ Тој себеси се нарекува Лорд Думплинг. Тој исто така, даде на островот сопствена валута и одржува еден брод на морницата иако пишува “нонагресион” договор со Џорџ Буш.

 

9. Еди Марфи: Лонг Кеј, Бахами

Во 2007 година, комичарот Еди Марфи го купи Лонг Кеј за 15 милиони долари. На 15.4 хектари остров, истотака познат како Роостер Кеј, е само на пет минути од Нассау. Тоа не е јасно дали актерот планира островот да го задржи за себе, или пак планира да се користи за деловни цели, како првично што беше потенцирано дека е одморалиште за развој.

 

10. Селин Дион: Иле Гагнон, Квебек

Приватниот остров на Селин Дион не се наоѓа на тропските предели. Нејзиниот остров Иле Гагнон се наоѓа во Квебек Милле Илес реката. Се одликува со огромен замок во француски стил и со премногу импресивна ограда за да ги направи нестрпливи фановите. Но куќата може да се види од реката и од турите со брод.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit