Музичар од Тенеси има гитара со 27 жици

8 август, 20110
1 Medley-guitar

Кеит Медли (Keith Medley) е е мајстор за изработување на гитари целиот негов живот, и додека тој ги креираше по нарачка креираните инструменти за многу познати музичари, неговата најинпресивна гитара е една која ја има направено за себе.

Ако ви недостига гитара или две за вашиот бенд, немојте да се грижите, затоа што гитарата со 27 жици која ја измисли Кеит Медли ја има моќта да изгледаат како старомодни. Единствениот трик е да научите како да свирите. Тоа всушност е најголемиот проблем кој Медли требаше да го надмине. „Креирањето на оваа гитара излезе дека е лесниот дел“ објаснува Кеит. „Тешкиот дел беше да учењето какода свирам на неа. Две години во тешка но слатка борба помеѓу себе си и овие 27 жици, одлучно решив дека нема да ме победи туку дека ќе ја свири музиката која ја слушав во моето срце.“

Но зошто воопшто некој би имал потреба ос гитара со 27 жици, кога најголемиот број од гитаристи сосема добро се снаоѓаат и само со 12, или дури и со 6? Кеит вели дека музиката која ја слуша во главата повеќе од свирење на 6 жици, и така после бројни скицирања и ноќи во студирања, го измисли овој инструмент со 27 жици. Тој тврди дека чувството е како да свирите на три инструменти во исто време, но тоа изгледа дека не е доволно добро, поради тоа што тој сега работи на гитара со 34 жици.

Звукот од 27-те жици е инпресивен, 34, изгледа и повеќе, но верувале или не, Кеит Медли не е креаторот на гитарата со најголем број на жици. Во 1984 год. Линда Манзер (Linda Manzer) и Пет Метени (Pat Metheny) ја дизајнираа и креираа гитарата со 42 жици која беше наречена Пикасо. Гитарата во акција можете да ја видите на второто видео.

httpv://www.youtube.com/watch?v=Wp1wHZfZz9s

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit