Најдобри додатоци во исхраната кои помагаат за губење на тежината

15 јуни, 20110
C-vitamini

Ако вежбате, внимавате на она што го јадете и се уште не се забележувате промени во килограмите, зголемете го внесувањето на одредени витамини и хранливи материи може да ги подобрат резултатите, покажува новото истражување.

Количината на витамини и хранливи материи непоходни за слабеење, тешко можеме да ги внесеме само преку исхраната. Постојат три витамин додатоци кои можат да ги зголемат напорите за регулирање на телесната тежина. Само не заборавајте да разговарате со вашиот лекар или диететичар пред да ја превземање на овој чекор, бидејќи некои суплементи може да влијаат на терапијата со лекови.

Витамински додаток за губење на тежината – Витамин Д

Ако немате доволно “сончеви витамини”, вашиот струк може да ја плати цената. Истражувачите од Универзитетот во Минесота открија дека повисокото ниво на витамин Д кај дебелите мажи и жени, пред почетокот на употреба на нискокалорична исхрана, побрзо ја губат зголемената тежина. Колку ви е потребно да ослабнете? Започнете со 10мг на ден, но прво направете анализа на крвта за да проверите дали ви е потребна зголемена доза.

Витамнски додаток за губење на тежината –Витамин Ц

Дали сакате да користите масти во исхраната за енергија наместо да ја складирате на колковите? Витаминот Ц може да биде одговор. Истражувачите од Универзитетот во Аризона откриле дека испитаниците трошат повеќе масти кога тие добиле 500мг витамин Ц во форма пилула секој ден во период од еден месец, во споредба со оние кои не се примаат витамин. Ако јадете многу овошје и зеленчук дневно, намалете го износот на додатоци со витамин Ц.

Витамински додаток за губење на тежината – Калциум

Немојте да мислите дека причината за неуспешната диета е тоа што немаат желба – тоа може да значи дека ви треба повеќе калциум. Британски магазин за исхрана изјавил една студија, која открива дека жените со прекумерна тежина кои конзумираат 1200 мг калциум дневно, изгубиле повеќе од 13 килограми за 15 недели, за разлика од жените кои добиле плацебо. Истражувачите укажуваат дека калциумот прави да се чувствувате сити, со тоа не се прејадувате ниту сте желни за ужинка. Колку е потребно да ослабнете? Обидете се со 1.000мг калциум дневно, поделено во две дози, бидејќи вашето тело не можа да користи повеќе од 500мг во исто време.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma