Најдолгата кристална подоводна пештера во светот

4 јули, 20111
naslovna

Руските нуркачи објавија досега невидени фотографии од најголемата подводна пештера во светот.

Познатиот подводен фотограф, новинар и инструктор по нуркање, Виктор Лијагушкин го водеше тимот во пештерата и направил неверојатни фотографии, на температури под нулата.

Пештерата се наоѓа во близина на селото Орда, Урал, пештерата Орда е исто така најголемата подоводна кристална пештера на светот со должина од 5 километри.

Локацијата каде се наоѓа пештерата е позната по богатите наоѓалишта на минерали.

Чудото на природата и природниот споменик на Русија, пештерата Орда од неодамна е главна дестинација за туристите.

One comment

  • Goran Aki

    4 јули, 2011 at 16:03

    Navistina prekrasno

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit